LOGOWANIE

KWALIFIKACJA T16 - STYCZE艃 2019 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: T.16-01-18.01


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

Opracuj dokumentacj臋 zwi膮zan膮 z produkcj膮 4 000 kg skrobi ziemniaczanej i kontrol膮 jej jako艣ci.
Korzystaj膮c z Instrukcji technologicznej produkcji skrobi ziemniaczanej sporz膮d藕 zapotrzebowanie na surowce i opakowania niezb臋dne do wyprodukowania 4 000 kg skrobi ziemniaczanej, wype艂niaj膮c Tabel臋 1. Opracuj schemat technologiczny produkcji skrobi ziemniaczanej z uwzgl臋dnieniem stosowanych surowc贸w, dodatk贸w i materia艂贸w pomocniczych, odpad贸w i produkt贸w ubocznych oraz parametr贸w technologicznych. Sporz膮d藕 wykaz maszyn i urz膮dze艅 do produkcji skrobi ziemniaczanej, uzupe艂niaj膮c Tabel臋 2.
Korzystaj膮c ze Specyfikacji dla skrobi ziemniaczanej dokonaj oceny jako艣ci partii skrobi ziemniaczanej na podstawie por贸wnania wynik贸w bada艅 laboratoryjnych z warto艣ciami podanymi w specyfikacji, uzupe艂niaj膮c Tabel臋 3.
Korzystaj膮c z Instrukcji oznaczania zawarto艣ci wody (wilgotno艣ci) w skrobi ziemniaczanej metod膮 suszarkow膮 sporz膮d藕 wykaz sprz臋tu i naczy艅 laboratoryjnych niezb臋dnych do wykonania oznaczenia zawarto艣ci wody (wilgotno艣ci) w skrobi ziemniaczanej, wype艂niaj膮c Tabel臋 4.
Wszystkie niezb臋dne informacje oraz druki do wype艂nienia znajduj膮 si臋 w arkuszu egzaminacyjnym.
Instrukcja technologiczna produkcji skrobi ziemniaczanej
Do produkcji skrobi ziemniaczanej wybiera si臋 ziemniaki o regularnych kszta艂tach, p艂ytkich oczkach oraz zawarto艣ci skrobi (skrobiowo艣ci) co najmniej 16%. Przyj臋te i ocenione ziemniaki s膮 magazynowane, a nast臋pnie przenoszone transportem wodnym do p艂uczki, podczas kt贸rego s膮 oczyszczane z wi臋kszych zanieczyszcze艅 i wst臋pnie myte.
W p艂uczce za pomoc膮 wody usuwany jest z nich g艂贸wnie piasek. Woda z zanieczyszczeniami jest odprowadzana do odstojnik贸w. Odwa偶one na wadze automatycznej ziemniaki rozdrabniane s膮 za pomoc膮 tarki b臋bnowej. Nast臋pnie z otrzymanej miazgi, sk艂adaj膮cej si臋 z ziaren skrobi, soku kom贸rkowego (wody sokowej), wycierki (czyli b艂onnika), nale偶y pozyska膰 tylko ziarna skrobi. W tym celu na pocz膮tku procesu za pomoc膮 wir贸wki usuwa si臋 wod臋 sokow膮, a z cz臋艣ciowo odwodnionej miazgi wymywa skrobi臋 przy zastosowaniu wymywaczy strumieniowych. Produktem ubocznym w tym etapie jest wycierka. Otrzymane mleczko krochmalnicze zag臋szcza si臋 w wir贸wce (koncentratorze) z jednoczesnym oddzielaniem wody sokowej oraz poddaje rafinacji na sitach strumieniowych w celu oddzielenia resztek w艂贸kienek. Uzyskane mleczko skrobiowe odpiaszcza si臋 w hydrocyklonach. Ze wzgl臋du na ciemnienie skrobi p贸艂produkt poddaje si臋 bieleniu przy u偶yciu dwutlenku siarki (SO2). Kolejn膮 operacj膮 jest odwodnienie mleczka w filtrze pr贸偶niowym. Uzyskany p贸艂produkt zwany krochmalem mokrym, suszy si臋 w temperaturze nieprzekraczaj膮cej 60°C w suszarkach-p艂贸tniarkach do osi膮gni臋cia w skrobi zawarto艣ci wody maksymalnie 20%. Wysuszon膮 skrobi臋 odsiewa si臋 w odsiewaczach cylindrycznych i kieruje do automat贸w pakuj膮cych.
40% wyprodukowanej w zak艂adzie skrobi pakuje si臋 w torebki papierowe o masie netto 500 g, 30% w torebki papierowe o masie netto 1 000 g, a pozosta艂膮 ilo艣膰 w tr贸jwarstwowe worki papierowe o masie netto 25 kg. Zapakowan膮 skrobi臋 ziemniaczan膮 przechowuje si臋 w magazynie w temperaturze nieprzekraczaj膮cej 20°C i wilgotno艣ci wzgl臋dnej powietrza 60-75% do momentu dystrybucji.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI T16