W wagonie przedziałowym korytarz i drzwi przedziału są kluczowym kierunkiem potencjalnego zagrożenia, bo to nimi poruszają się osoby postronne i to tam najłatwiej podejść do przedziału. Dlatego układ zapewniający maksymalne bezpieczeństwo powinien spełniać kilka zasad jednocześnie:
- VIP możliwie daleko od punktu dostępu – miejsce przy oknie (a nie przy drzwiach) zwiększa dystans i wydłuża czas reakcji w razie próby ataku.
- Pracownik ochrony jako bariera – to pracownik ochrony (a nie osoba towarzysząca) powinien zajmować pozycję "na linii" między VIP a korytarzem, bo jest przygotowany do reakcji i procedur.
- Kontrola wzrokowa drzwi i korytarza – ochrona musi widzieć drzwi i to, co dzieje się na korytarzu, aby wcześniej wykryć nietypowe zachowania.
- Wsparcie w sąsiednich przedziałach – dodatkowi pracownicy ochrony przy drzwiach w przedziałach obok ograniczają możliwość zaskoczenia i pomagają w kontroli ruchu na korytarzu.
Odpowiedź "A" jest zgodna z tymi ogólnymi założeniami: VIP znajduje się przy oknie, a pracownik ochrony w pozycji umożliwiającej obserwację drzwi i korytarza; dodatkowi pracownicy ochrony w sąsiednich przedziałach są ustawieni przy drzwiach, co zwiększa wczesne ostrzeganie i kontrolę podejścia.
Pozostałe układy są mniej korzystne z typowych powodów taktycznych:
- "B" zwiększa "izolację" VIP, ale naraża osobę towarzyszącą, umieszczając ją bliżej drzwi; to błąd polegający na traktowaniu osoby towarzyszącej jak elementu ochrony.
- "C" nie daje VIP najlepszego miejsca (VIP nie jest przy oknie), co skraca dystans od drzwi i osłabia zasadę maksymalnego odizolowania od punktu dostępu.
- "D" może pogarszać komfort i orientację VIP (pozycja tyłem do kierunku jazdy), a w praktyce dąży się do układu, który łączy bezpieczeństwo z możliwie stabilnym zachowaniem VIP i dobrą obserwacją.
W praktyce rzeczywisty wybór zależy od oceny ryzyka, liczby funkcjonariuszy/pracowników ochrony oraz sytuacji na trasie, ale na poziomie egzaminacyjnym liczą się przede wszystkim: korytarz jako źródło dostępu, VIP przy oknie oraz ochrona kontrolująca drzwi i korytarz.