LOGOWANIE

KWALIFIKACJA A56 - CZERWIEC 2016 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: A.56-01-16.05


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

W laboratorium stacji uzdatniania wody wykonywane są między innymi oznaczenia ogólnej twardości wody metodą wersenianową oraz oznaczenia suchej pozostałości. W oparciu o poniższe procedury oraz wykaz danych wyjściowych opracuj zestawienie ilościowe wszystkich roztworów oraz specyfikację wszystkich odczynników chemicznych potrzebnych do wykonania analiz twardości ogólnej wody surowej planowanych na tydzień. Sporządź zapotrzebowanie na sprzęt laboratoryjny i szkło laboratoryjne dla wskazanych analiz lub ich etapów. Na podstawie wyników analizy próbki wody po wstępnym uzdatnieniu (Tabela 1.) oblicz jej twardość ogólną oraz suchą pozostałość. Porównaj uzyskane wyniki z danymi zestawionymi w Tabeli 2. i Tabeli 3. oraz zanotuj wnioski.
Procedura oznaczenia twardości ogólnej wody metodą wersenianową
Do kolby stożkowej o pojemności 250 cm3 odmierzyć pipetą próbkę 50 cm3 analizowanej wody, dodać 5 cm3 amoniakalnego roztworu buforowego o pH = 10 oraz 1,5 cm3 roztworu chlorowodorku hydroksyloaminy o stężeniu 1% (m/m), 0,5 cm3 roztworu siarczku sodu o stężeniu 1,5% (m/m) i 0,5 cm3 roztworu czerni eriochromowej T jako wskaźnika. Roztwór należy niezwłocznie miareczkować roztworem EDTA o stężeniu 0,01 mol/dm3 do zmiany barwy roztworu z ciemnoczerwonej (lub fioletowej) na niebieską. Po dodaniu kolejnej kropli EDTA barwa roztworu nie powinna się już zmieniać. Twardość ogólną (Tog) wody wyliczamy ze wzoru:
VEDTA-cEDTA -56,08-1000
i oa ~ I ii I
*V io
gdzie:
Vedta - objętość zużytego titranta [cm3] ^edta — stężenie titranta [mol/dm3] Vpr - objętość próbki analitycznej [cm3] 56,08 - masa molowa CaO [mg/mmol]
Procedura przygotowania amoniakalnego roztworu buforowego o pH = 10
W kolbie miarowej rozpuścić 70 g chlorku amonu w wodzie destylowanej, dodać 570 cm3 roztworu stężonego amoniaku (25%, d = 0,910 g/cm3) i uzupełnić wodą destylowaną do 1 dm3.
Procedura przygotowania roztworu czerni eriochromowej T
Zmieszać dokładnie przez roztarcie w moździerzu 1 g czerni eriochromowej z 200 g chlorku sodu, następnie rozpuścić mieszaninę w 500 cm3 alkoholu etylowego 95%. Roztwór nie jest trwały i nie powinien być przechowywany dłużej niż tydzień.
Procedura przygotowania roztworu Na2S o stężeniu cp = 1,5% (m/m)
Odważyć 1,5 g Na2S i rozpuścić w 98,5 cm3 wody destylowanej (przy założeniu, że w temperaturze pokojowej pwody= 1 g/cm3).
Uwaga: do obliczeń należy przyjąć, że tak otrzymany roztwór zajmuje objętość 100 cm3 Procedura przygotowania roztworu NH2OHHCl o stężeniu cp = 1% (m/m)
Odważyć 1,0 g NH2OH-HCl i rozpuścić w 99,0 cm3 wody destylowanej (przy założeniu, że w temperaturze pokojowej p WOdy= 1 g/cm3).
Uwaga: do obliczeń należy przyjąć, że tak otrzymany roztwór zajmuje objętość 100 cm3
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI A56