LOGOWANIE

KWALIFIKACJA MG41 - STYCZEŃ 2021 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: MG.41-01-21.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Przedsiębiorca udokumentował złoże tworzące prostokąt o bokach a = 500 m i b = 700 m. Serię złożową tworzą piaski i żwiry, częściowo zawodnione, o punkcie piaskowym pp = 70% i o gęstości objętościowej q = 1,8 Mg/m3. Projekt zagospodarowania złoża określa co następuje:
- średnia rzędna powierzchni terenu „Rpt" wynosi +152,5 m n.p.m.;
- średnia rzędna lustra wody w zbiorniku eksploatacyjnym „Rlw" wynosi +150,0 m n.p.m.;
- średnia rzędna spągu złoża „Rspz" wynosi +140,0 m n.p.m.;
- nad złożem zalega nadkład składający się z humusu o grubości Gh = 0,2 m oraz skały płonnej o grubości Gsp =1,3 m;
- projektowane straty eksploatacyjne w złożu „Se" stanowią 5% zasobów operatywnych złoża „Zo";
- projektowane straty pozaeksploatacyjne w złożu „Sp" stanowią 15% zasobów operatywnych złoża „Zo". Do chwili obecnej cały nadkład został ściągnięty znad złoża jednym piętrem i zdeponowany na zwałowisku zewnętrznym. Roboty górnicze w nadkładzie trwały 12 miesięcy. Wykonano również wkop udostępniający złożowy celem zwodowania koparki pływającej ssąco-refulującej. Wkop ten wykonano w ciągu 6 miesięcy z użyciem koparki jednonaczyniowej, wydobywając 10% zasobów operatywnych złoża „Zo".
Pozostała część zasobów operatywnych urabiana będzie koparką pływającą, chwytakową o wydajności rzeczywistej Qrz = 210 Mg/h, jednym piętrem (część sucha i zawodniona), do spągu udokumentowania złoża. Maszyna ta pracować będzie w systemie dwuzmianowym - czas trwania jednej zmiany 8 godzin - przez 150 dni w roku.
Po zakończeniu wydobycia przewiduje się wykonanie rekultywacji wyrobiska poeksploatacyjnego w kierunku wodno-leśnym. Rekultywacja trwać będzie 1 8 miesięcy.
Do obliczeń wykorzystaj wzory podane w tabeli 1 i załóż, że powierzchnia zdjętego nadkładu Pn równa jest powierzchni udokumentowanego złoża Pz.
Na podstawie danych zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym:
- oblicz powierzchnię, grubość i objętość nadkładu - wyniki obliczeń zapisz w tabeli 2,
- oblicz rzędną stropu, miąższość, powierzchnię i objętość złoża - wyniki obliczeń zapisz w tabeli 3,
- oblicz ilość zasobów przemysłowych złoża, strat eksploatacyjnych i pozaeksploatacyjnych w złożu, zasobów operatywnych złoża oraz ilości zasobów frakcji piaskowej i żwirowej do wydobycia - wyniki obliczeń zapisz w tabeli 4,
- oblicz ilości zasobów operatywnych złoża: wydobytych przez koparkę jednonaczyniową oraz do wydobycia przez koparkę pływającą chwytakową - wyniki obliczeń zapisz w tabeli 5,
- oblicz wydajności zmianową, dzienną i roczną koparki pływającej chwytakowej oraz czas eksploatacji złoża z użyciem tej maszyny - wyniki obliczeń zapisz w tabeli 6,
- oblicz czas robót górniczych i rekultywacyjnych w zakładzie górniczym - wyniki obliczeń zapisz w tabeli
7.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI MG41