LOGOWANIE

KWALIFIKACJA MS16 - STYCZEŃ 2021 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: MS.16-01-21.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Do gabinetu protetyki słuchu zgłosił się Pan Jan Wójcik, który od wielu lat boryka się z problemem niedosłuchu. Pan Jan jest emerytowanym wojskowym. Pomimo podeszłego wieku jest bardzo aktywną osobą, dużo czasu spędza z wnukami, należy do Klubu Seniora, a w ostatnim czasie jego pasją stało się wędkowanie. Około rok temu rodzina zauważyła, że przez niedosłuch zaczął się on izolować, nie zabiera głosu podczas spotkań rodzinnych, jest przygnębiony. Za namową najbliższych Pan Jan zdecydował się na zakup aparatów słuchowych. Zależy mu na dobrych aparatach, które ułatwią mu zrozumienie mowy w grupie. Ze względu na problemy manualne pacjenta aparaty muszą być łatwe w obsłudze i w codziennym użytkowaniu.
Pan Jan przyniósł ze sobą aktualny audiogram.
• Oceń na podstawie audiogramu stan słuchu pacjenta i wypełnij Kartę pacjenta.
• Dobierz odpowiednie dla pacjenta aparaty, korzystając z Wykazu aparatów i uzasadnij wybór w Karcie doboru aparatów słuchowych i wkładek.
• Dobierz odpowiednie wkładki uszne, korzystając z Wykazu wkładek. Podaj zalecaną wielkość wentylacji dla wybranych wkładek i uzasadnij ich wybór w Karcie doboru aparatów słuchowych i wkładek.
• Dla wybranych aparatów i wkładek sporządź Instrukcję pielęgnacji aparatów słuchowych i wkładek.
Określ progi słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, przeprowadzając symulowane badanie audiometrii tonalnej. Wykorzystaj oprogramowanie uruchomione na komputerze znajdującym się na Twoim stanowisku, symulujące działanie audiometru oraz reakcje wirtualnego pacjenta.
Wyniki przeprowadzonego badania zapisz na pulpicie komputera, nazywając plik swoim numerem PESEL, następnie na ich podstawie sporządź zgodnie z polskimi normami audiogram w arkuszu egzaminacyjnym -Audiogram wirtualnego pacjenta.
Po ukończeniu pracy na komputerze pozostaw program otwarty (zminimalizowany) do oceny egzaminatora. Uwaga: Przed każdorazowym odejściem od komputera zminimalizuj okno programu symulującego audiometr, żeby umieścić je na dolnej listwie ekranu (wybierz przycisk „-" w prawym górnym rogu okna).
Pobierz na fantomie odlew ucha na nową wkładkę.
Odlew wykonaj na modelu ucha znajdującym się na stanowisku do pobierania odlewu. Potrzebne materiały i narzędzia są przygotowane na stanowisku technicznym.
W czasie zastygania masy wyciskowej przejdź na stanowisko, na którym znajduje się aparat słuchowy i dokonaj jego przeglądu.
Podczas kontroli stanu technicznego aparatu nie należy wypowiadać żadnych słów na głos ze względu na konieczność zachowania ciszy w trakcie egzaminu.
Uwaga: Do wykonywania procedury pobrania odlewu ucha każdy zdający będzie poproszony indywidualnie przez Przewodniczącego Zespołu Nadzorującego zgodnie z harmonogramem zapisanym na tablicy. Pierwszy zdający rozpoczyna procedurę wykonania odlewu i przeglądu aparatu słuchowego najpóźniej po 10 minutach od chwili rozpoczęcia egzaminu.
Czas wykonania procedury pobrania odlewu ucha i przeglądu aparatu słuchowego nie powinien przekroczyć 25 minut.
Przechodząc na stanowisko do wykonania odlewu ucha i przeglądu aparatu słuchowego, zabierz ze sobą woreczek strunowy i stetoklip zmontowany, przygotowany do osłuchu aparatu.
Wykonany odlew ucha umieść w woreczku strunowym i przekaż Przewodniczącemu Zespołu Nadzorującego. Po skończonych pracach uporządkuj stanowisko egzaminacyjne.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI MS16