LOGOWANIE

KWALIFIKACJA AU56 - STYCZE艃 2020 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: AU.56-01-20.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

Opracuj kart臋 technologiczn膮 procesu produkcji nitrobenzenu metod膮 okresow膮 oraz uzupe艂nij uproszczony schemat ideowy procesu (opisuj膮c w Tabeli 1 pola oznaczone od A do G brakuj膮cymi nazwami sk艂adnik贸w wprowadzanych do instalacji, produkt贸w i operacji technologicznych) oraz opis uproszczonego schematu instalacji (wpisuj膮c w Tabeli 2 oznaczenie urz膮dzenia na schemacie lub jego nazw臋) na podstawie skr贸conego opisu procesu technologicznego. Korzystaj膮c z wykazu danych wyj艣ciowych, sporz膮d藕 zestawienie oblicze艅 dotycz膮cych zapotrzebowania na surowce, ilo艣ci gotowego produktu oraz sk艂adu mieszaniny nitruj膮cej. Sporz膮d藕 wykaz wybranych punkt贸w kontroli parametr贸w procesowych, podaj膮c jednostk臋 oraz oczekiwan膮 warto艣膰/oczekiwany przedzia艂 warto艣ci mierzonego parametru w ka偶dym z nich.
Skr贸cony opis procesu technologicznego produkcji nitrobenzenu metod膮 okresow膮
Proces produkcji nitrobenzenu metod膮 okresow膮 polega na wprowadzeniu grupy nitrowej (-NO2) do cz膮steczki zwi膮zku organicznego. 艢rodkiem nitruj膮cym jest mieszanina sk艂adaj膮ca si臋 z kwasu azotowego(V) i 艣rodka odwadniaj膮cego, kt贸rym jest kwas siarkowy(VI). Ilo艣膰 kwasu siarkowego(VI) w mieszaninie musi by膰 taka, aby wraz z zako艅czeniem procesu nitrowania nie zosta艂 on rozcie艅czony poni偶ej okre艣lonego st臋偶enia, niezb臋dnego do wi膮zania wody. Metoda oparta jest na reakcji przedstawionej r贸wnaniem
Do nitratora zaopatrzonego w sprawnie dzia艂aj膮ce mieszad艂o i systemy ch艂odz膮ce wprowadza si臋 ca艂y benzen poddawany nitrowaniu. Nast臋pnie uruchamia si臋 mieszad艂o oraz przep艂yw wody ch艂odz膮cej przez p艂aszcz i w臋偶ownic臋. Dopiero potem mo偶na zacz膮膰 powolne dozowanie mieszaniny nitruj膮cej, z tak膮 pr臋dko艣ci膮, aby temperatura mieszaniny reakcyjnej nie przekroczy艂a 30 °C. W czasie dozowania bardzo wa偶ne jest mieszanie zawarto艣ci nitratora, gdy偶 mieszanina nitruj膮ca tworzy z benzenem dwie odr臋bne fazy ciek艂e, kt贸re nale偶y mo偶liwie najlepiej wymiesza膰. R贸wnomierne dozowanie mieszanki nitruj膮cej i jej natychmiastowe rozprowadzenie w masie ciek艂ego benzenu uniemo偶liwia miejscowe nagromadzenie reagent贸w i pozwala unikn膮膰 miejscowych przegrza艅, kt贸re mog艂yby powsta膰. Operacja trwa kilka godzin. Po dodaniu ca艂ej ilo艣ci mieszaniny nitruj膮cej rozpoczyna si臋 proces w艂a艣ciwy - podnosi si臋 temperatur臋 w nitratorze do 70 + 80 °C i prowadzi proces nitrowania jeszcze przez 2 + 3 godziny ca艂y czas mieszaj膮c zawarto艣膰 reaktora. W trakcie prowadzenia procesu systematycznie prowadzi si臋 analizy kontrolne. W pobranych pr贸bkach po rozwarstwieniu oznacza si臋 mi臋dzy innymi g臋sto艣膰 kwasu ponitracyjnego i zawarto艣膰 w nim nieprzereagowanego kwasu azotowego(V). Proces uwa偶a si臋 za zako艅czony, gdy g臋sto艣膰 kwasu ponitracyjnego osi膮gnie warto艣膰 1620 kg/m3, a zawarto艣膰 HNO3 nie przekracza 1 % (m/m). Wsad nitratora spuszcza si臋 wtedy do separatora, w kt贸rym nast臋puje oddzielenie surowego nitrobenzenu od kwasu ponitracyjnego. Oddzielony kwas ponitracyjny kieruje si臋 do denitracji i zat臋偶ania, a surowy nitrobenzen do mieszalnika, gdzie najpierw przemywa si臋 go wod膮, a nast臋pnie roztworem sody, a偶 do ca艂kowitego zoboj臋tnienia. Po rozdzieleniu faz przemyty i zoboj臋tniony nitrobenzen przedestylowuje si臋 pod zmniejszonym ci艣nieniem w kolumnie destylacyjnej. Otrzymany nitrobenzen powinien by膰 jasno偶贸艂t膮, przezroczyst膮 ciecz膮 o g臋sto艣ci mieszcz膮cej si臋 w przedziale 1200 + 1205 kg/m3, temperaturze krzepni臋cia nie ni偶szej ni偶 5,4 °C i temperaturze wrzenia 207,5 °C.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI AU56