LOGOWANIE

KWALIFIKACJA SPO1 - STYCZE艃 2022 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 2

KOD ARKUSZA: SPO.01-02-22.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

Na podstawie informacji o osobie podopiecznej1' zawartych w arkuszu egzaminacyjnym oce艅 poziom samodzielno艣ci osoby podopiecznej, stosuj膮c zmodyfikowan膮 skal臋 oceny z艂o偶onych czynno艣ci 偶ycia codziennego, opart膮 na skali Lawtona, a nast臋pnie sporz膮d藕 wykaz dzia艂a艅 asystenta wspieraj膮cych osob臋 podopieczn膮 oraz wykaz os贸b, kt贸re mog膮 wspomaga膰 dzia艂ania asystenta w pracy z osob膮 podopieczn膮. Do opracowania zadania wykorzystaj formularze zamieszczone w arkuszu egzaminacyjnym. Wykonaj mycie g艂owy w wanience pneumatycznej/basenie pneumatycznym osobie podopiecznej le偶膮cej w 艂贸偶ku. Czynno艣ci wykonaj na fantomie osoby doros艂ej traktuj膮c go jako osob臋 podopieczn膮. Komunikuj si臋 z osob膮 podopieczn膮 cicho, by nie przeszkadza膰 innym zdaj膮cym.
Przed przyst膮pieniem do wykonania czynno艣ci na fantomie, zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu Zespo艂u Nadzoruj膮cego gotowo艣膰 do ich wykonania. Po uzyskaniu zgody przyst膮p do pracy. Czynno艣ci na fantomie wykonaj w czasie nie d艂u偶szym ni偶 40 minut. Po up艂ywie tego czasu przewodnicz膮cy ZN przerwie Ci prac臋 s艂owami 鈥瀋zas min膮艂" oznaczaj膮cy zako艅czenie procesu oceny przez egzaminatora.
Do wykonania zadania wykorzystaj sprz臋t, materia艂y i 艣rodki udost臋pnione na stanowisku egzaminacyjnym. Post臋puj zgodnie z procedurami, uwzgl臋dniaj膮c zasady ergonomii oraz przepisy bezpiecze艅stwa i higieny pracy.
Po wykonaniu zadania uporz膮dkuj stanowisko pracy. Arkusz egzaminacyjny z wype艂nion膮 dokumentacj膮 pozostaw na indywidualnym stanowisku egzaminacyjnym.
1) Dane osoby podopiecznej i informacje o niej s膮 fikcyjne i zosta艂y przygotowane na potrzeby egzaminu.
Informacje o osobie podopiecznej
Przebywaj膮ca na rencie 49-letnia Iwona Bliska od kilku lat cierpi na chorob臋 Parkinsona. Ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepe艂nosprawno艣ci. Pocz膮tkowo choroba objawia艂a si臋 spowolnieniem chodu, dr偶eniem r膮k i zaburzeniami koordynacji ruchowej podczas wykonywania czynno艣ci manualnych. Mimo farmakoterapii i prowadzonej rehabilitacji, objawy choroby nasila艂y si臋. Obecnie podopieczna ma coraz wi臋ksze trudno艣ci w wykonywaniu prostych czynno艣ci; wyst臋puje te偶 spowolnienie ruchowe. W pozycji stoj膮cej pochyla sylwetk臋 do przodu, cz臋sto trac膮c r贸wnowag臋. Zalecone 膰wiczenia fizyczne wykonuj臋 z niech臋ci膮. Ostatnio pojawi艂y si臋 problemy z mow膮, m贸wi cicho i niewyra藕nie. Ma r贸wnie偶 k艂opoty z po艂ykaniem, dlatego potrawy musz膮 by膰 gotowane i dobrze rozdrobnione. Samodzielnie przygotowuje i przyjmuje lekarstwa. Pani Iwona mieszka razem z 59-letnim m臋偶em, kt贸ry ze wzgl臋du na przebyt膮 operacj臋 nie mo偶e jej pomaga膰 w codziennych czynno艣ciach. Dalsza rodzina utrzymuje z ni膮 kontakty tylko przy okazji 艣wi膮t.
Podopieczna ma trudno艣ci z samodzielnym myciem si臋, nie mo偶e utrzyma膰 pod prysznicem pionowej postawy cia艂a. Trudno艣膰 sprawia jej r贸wnie偶 wstawanie z sedesu. Wymaga pomocy przy ubieraniu si臋, zmianie bielizny po艣cielowej, praniu i prasowaniu odzie偶y, przygotowywaniu posi艂k贸w, sprz膮taniu mieszkania. Samodzielnie oblicza i przygotowuje kwoty potrzebne na op艂at臋 czynszu, medi贸w i innych wydatk贸w. Pani Iwona nie jest w stanie samodzielnie zrobi膰 zakup贸w w pobliskim sklepie. Aby wyjecha膰 za miasto lub dotrze膰 do lekarza specjalisty, wymaga pomocy innej osoby i zorganizowania 艣rodka transportu z fotelem zabezpieczaj膮cym przed utrat膮 r贸wnowagi. Jest pogodzona ze swoj膮 chorob膮 i post臋puj膮c膮 niepe艂nosprawno艣ci膮. Mimo problem贸w z mow膮 cz臋sto telefonuje do kole偶anek, z kt贸rymi kiedy艣 pracowa艂a w biurze. Interesuje si臋 przyrod膮, lubi czyta膰 powie艣ci przygodowe. Kiedy艣 ch臋tnie chodzi艂a do teatru; wsp贸lnie z kole偶ankami organizowa艂a te偶 wycieczki na 艂ono natury.
Podopieczna wraz z m臋偶em zajmuje 2-pokojowe mieszkanie w bloku na trzecim pi臋trze z wind膮. Mieszkanie wyposa偶one jest we wszystkie media oraz sprawne sprz臋ty gospodarstwa domowego. W 艂azience znajduje si臋 kabina prysznicowa, kt贸ra jednak nie jest dostosowana do potrzeb osoby z niepe艂nosprawno艣ci膮.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut.
Ocenie b臋d膮 podlega膰 2 rezultaty:
- karta oceny z艂o偶onych czynno艣ci 偶ycia codziennego osoby podopiecznej, wed艂ug zmodyfikowanej skali
Lawtona,
- wykaz dzia艂a艅 asystenta wspieraj膮cych osob臋 podopieczn膮 oraz wykaz os贸b, kt贸re mog膮 wspomaga膰
dzia艂ania asystenta w pracy z osob膮 podopieczn膮
oraz
przebieg mycia g艂owy w wanience pneumatycznej/basenie pneumatycznym osobie podopiecznej le偶膮cej w 艂贸偶ku.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI SPO1