LOGOWANIE

KWALIFIKACJA Z18 - CZERWIEC 2022 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: Z.18-01-22.06-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Do gabinetu protetyki słuchu zgłosił się pacjent, pan Jan Krab, emerytowany pracownik fabryki samochodów osobowych. Pacjent od dłuższego czasu zauważał u siebie problemy ze słuchem, które coraz częściej zaczynają mu doskwierać w życiu codziennym. Szczególnie trudno jest mu zrozumieć mowę w dużych pomieszczeniach takich jak kościół czy sala spotkań w Klubie Seniora.
Pan Jan nigdy wcześniej nie używał aparatów słuchowych. Chciał kupić jeden aparat z uwagi na swoją sytuację finansową, ale po rozmowie z protetykiem, który przedstawił mu zalety posiadania dwóch aparatów przy symetrycznym ubytku słuchu i możliwościach rozłożenia płatności na raty, zdecydował się na zakup dwóch protez słuchowych. Chciałby, aby zakupione aparaty były niewielkich rozmiarów. Dodatkowo oczekuje komfortu w ich użytkowaniu zarówno w domu, jak i podczas spacerów z psem.
W wyniku przeprowadzonej anamnezy okazało się, że pacjent ma problem z wydzielającą się w nadmiarze woskowiną w uszach, co skutkuje częstymi wizytami u lekarza (płukanie uszu).
Pacjent przyniósł ze sobą aktualne badanie słuchu (audiogram).
• Oceń na podstawie audiogramu stan słuchu pacjenta i wypełnij Kartę pacjenta.
• Dobierz odpowiednie dla pacjenta aparaty, korzystając z Wykazu aparatów i uzasadnij wybór w Karcie doboru aparatów słuchowych i wkładek.
• Dobierz odpowiednie wkładki uszne, korzystając z Wykazu wkładek. Dla dobranych wkładek podaj zalecaną wielkość wentylacji i uzasadnij wybór w Karcie doboru aparatów słuchowych i wkładek.
• Dla dobranych dla pacjenta aparatów słuchowych i wkładek sporządź Instrukcję pielęgnacji aparatów słuchowych i wkładek.
Określ próg słyszenia dla przewodnictwa powietrznego i kostnego, przeprowadzając symulowane badanie audiometrią tonalną według procedury zawartej w Polskiej Normie. Wykorzystaj oprogramowanie uruchomione na komputerze znajdującym się na Twoim stanowisku, symulujące działanie audiometru oraz reakcje symulowanego pacjenta.
Wyniki przeprowadzonego badania zapisz na pulpicie komputera, nazywając plik swoim numerem PESEL, oraz na ich podstawie sporządź audiogram w arkuszu egzaminacyjnym - Audiogram wirtualnego pacjenta.
Po ukończeniu pracy na komputerze pozostaw program uruchomiony (zminimalizowany) do oceny egzaminatora.
Uwaga: Przed każdorazowym odejściem od komputera zminimalizuj okno programu symulującego audiometr, żeby umieścić je na dolnej listwie ekranu (wybierz przycisk „-" w prawym górnym rogu okna).
Pobierz na fantomie odlew ucha na nową wkładkę.
Odlew wykonaj na modelu ucha znajdującym się na stanowisku do pobierania odlewu. Potrzebne materiały i narzędzia są przygotowane na stanowisku technicznym.
W czasie zastygania masy wyciskowej przejdź na stanowisko, na którym znajduje się aparat słuchowy i dokonaj jego przeglądu.
Podczas kontroli stanu technicznego aparatu nie należy wypowiadać żadnych słów na głos ze względu na konieczność zachowania ciszy w trakcie egzaminu.
Uwaga: Do wykonywania procedury pobrania odlewu ucha każdy zdający będzie poproszony indywidualnie przez Przewodniczącego Zespołu Nadzorującego zgodnie z harmonogramem zapisanym na tablicy. Pierwszy zdający rozpoczyna procedurę wykonania odlewu i przeglądu aparatu słuchowego najpóźniej po 10 minutach od chwili rozpoczęcia egzaminu.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI Z18