LOGOWANIE

KWALIFIKACJA B22 - STYCZE艃 2019 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: B.22-01-18.01


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

W budynku jednorodzinnym, w kt贸rym zamieszkuje 4-osobowa rodzina, znajduje si臋 s艂oneczna instalacja grzewcza wyposa偶ona w trzy kolektory p艂askie po艂膮czone szeregowo, grup臋 pompow膮 (stacj臋 solarn膮) i zbiornik wody u偶ytkowej o pojemno艣ci 300 dm3 z w臋偶ownicowym wymiennikiem ciep艂a. Rotametr stacji pompowej jest prawid艂owo ustawiony na warto艣膰 przep艂ywu p艂ynu solarnego wynosz膮c膮 2,5 dm3/min, dla wskazanego przep艂ywu przyrost temperatury glikolu na kolektorach wynosi 艣rednio 15 K.
Ustal jaki wp艂yw na prac臋 instalacji solarnej ma ustawienie zbyt du偶ego lub zbyt niskiego przep艂ywu p艂ynu solarnego. Do analizy wykorzystaj informacje zawarte w Tabeli 1. Wyniki przeprowadzonej analizy zapisz w Tabeli A, zachowuj膮c zbie偶no艣膰 opisu z nazw膮.
Na podstawie bada艅 kontrolnych zapisanych w Tabeli 2 ustal czy zachodzi konieczno艣膰 wymiany p艂ynu roboczego w s艂onecznej instalacji grzewczej (glikolu), uzupe艂niaj膮c Tabel臋 B.
Korzystaj膮c ze wzor贸w zapisanych w Tabeli 3 oraz informacji z Tabeli 4, oblicz wsp贸艂czynnik wype艂nienia charakterystyki pr膮dowo-napi臋ciowej FF i sprawno艣膰 konwersji promieniowania s艂onecznego dla poszczeg贸lnych modu艂贸w fotowoltaicznych oraz nat臋偶enie pr膮du zwarcia modu艂u fotowoltaicznego 1 i wyniki zapisz w Tabeli C. Na podstawie danych zawartych w Tabeli 5 dokonaj klasyfikacji modu艂贸w i wyniki zapisz w Tabeli C. Nast臋pnie na podstawie oblicze艅 uzupe艂nij ostatni wiersz Tabeli C, wpisuj膮c oznaczenie modu艂u lepszej jako艣ci (1 lub 2).
Przyporz膮dkuj czynno艣ci serwisowe maj膮ce na celu ustalenie przyczyny usterki w pracy uk艂adu instalacji z pomp膮 ciep艂a zapisane w Tabeli 6, do stan贸w awaryjnych okre艣lonych w Tabeli D. Przyporz膮dkowania dokonaj poprzez wpisanie dla poszczeg贸lnych pozycji w Tabeli D litery przypisanej do wykonywanej czynno艣ci serwisowej z Tabeli 6.
Por贸wnaj roczne koszty ogrzewania budynku za pomoc膮 pompy ciep艂a oraz kot艂a gazowego, wykorzystuj膮c w tym celu za艂o偶enia zapisane w Tabeli 7 Wyniki oblicze艅 wpisz do zestawienia w Tabeli E.
Oblicz na postawie parametr贸w i wzor贸w zapisanych w Tabeli 8 ilo艣膰 energii, jak膮 dostarczy elektrownia wiatrowa w ci膮gu roku. Okre艣l, ile lat b臋dzie trwa艂a eksploatacja, aby energia generowana przez elektrowni臋 wynios艂a 19 700 MWh. Wyniki przeprowadzonych oblicze艅 zapisz w Tabeli F.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI B22