LOGOWANIE

KWALIFIKACJA ROL1 - STYCZEŃ 2023 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: ROL.01-01-23.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Wyprowadź konia z boku na stanowisko egzaminacyjne, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Wyczyść sierść konia, jego kopyta i włosie. Ze szczególną uwagą wykonaj pielęgnację głowy, przecierając okolice oczu i chrap.
Przygotuj przyczepę do wprowadzenia konia, a następnie załóż koniowi ochraniacze transportowe i ochraniacz na ogon. Zgłoś egzaminatorowi gotowość do oceny przez podniesienie ręki.
Wprowadź konia do przyczepy, wcześniej informując asystenta technicznego w jakich momentach będziesz potrzebował jego pomocy przy załadunku i wyładunku konia.
Po wprowadzaniu konia i zabezpieczeniu przyczepy, przywiąż go wewnątrz węzłem bezpieczeństwa, poproś o zamknięcie trapu. Zgłoś egzaminatorowi przez podniesienie ręki do oceny sposób zabezpieczenia konia w transporcie. Następnie wykonaj rozładunek konia z pomocą asystenta technicznego, który będzie wykonywał twoje polecenia.
Odprowadź konia na stanowisko egzaminacyjne i zdejmij ochraniacze transportowe i ochraniacz na ogon.
Wykorzystując materiały zgromadzone na stanowisku egzaminacyjnym, wykonaj opatrunek kopytowy na prawej przedniej nodze - wykorzystywany do leczenia podbicia kopyta - według załączonej w arkuszu egzaminacyjnym Instrukcji zakładania opatrunku kopytowego.
Podczas wykonywania opatrunku możesz poprosić asystenta technicznego o przytrzymanie nogi konia. Zgłoś egzaminatorowi przez podniesienie ręki do oceny wykonany opatrunek. Po ocenie opatrunku zdejmij go z kopyta.
Odprowadź konia do boksu i uporządkuj stanowisko egzaminacyjne.
W trakcie wykonywania całego zadania kask ochronny musi być na głowie zdającego. Przed przystąpieniem do wykonania zadania obowiązkowo zapoznaj się z „Instrukcją bezpiecznego zachowania podczas pracy z końmi" zamieszczoną w arkuszu egzaminacyjnym. Podczas wykonywania zadań przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Czas przeznaczony na wykonanie zadania wynosi 120 minut. Ocenie podlegać będą 4 rezultaty:
- koń wyczyszczony
- założone ochraniacze transportowe i ochraniacz na ogon
- koń wprowadzony do przyczepy
- wykonany opatrunek kopytowy
oraz przebieg czyszczenia konia, wprowadzania i wyprowadzania konia do i z przyczepy, wykonywania opatrunku kopytowego.
Instrukcja zakładania opatrunku kopytowego
1. Na podeszwie kopyta należy umieścić co najmniej dwucentymetrową warstwę miękkiego, czystego opatrunku (wata, podkład gipsowy). Powinien on gładko przylegać do podeszwy. W tym celu złóż 1-2 warstwy waty lub podkładu i nasącz je roztworem Rivanolu.
2. Przyłóż nasączony materiał do podeszwy kopyta a następnie resztą owiń całą puszkę kopytową tak, aby materiał wystawał też ponad koronkę.
3. Zabandażuj kopyto bandażem elastycznym lub samoprzylepnym, uważając aby nie było to zrobione zbyt ściśle - co może upośledzić krążenie.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI ROL1