LOGOWANIE

KWALIFIKACJA ROL8 - STYCZEŃ 2023 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: ROL.08-01-23.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Rolnik rozpoczął wdrażanie technik rolnictwa precyzyjnego w swoim gospodarstwie zajmującym się produkcja roślinną. Gospodarstwo o powierzchni 100 ha, położone jest w terenie pagórkowatym z naturalnymi wysokimi zadrzewieniami i przeszkodami terenowymi. Najbardziej oddalone działki położone są około 25 km od głównych zabudowań. Teren gospodarstwa charakteryzuje się dobrym pokryciem sygnału sieci komórkowej. Rolnik zaczął modernizację od wyposażenia pojazdów (ciągnika i kombajnu) w systemy prowadzenia równoległego. W związku z tym, że ciągniki oraz kombajn nie są fabrycznie przystosowane do montażu automatycznych systemów prowadzenia, zakupił system z elektryczną kierownicą i terminalem z zamiarem wykorzystania go do równoległego prowadzenia po polu agregatów uprawowych oraz kombajnu do zbioru zbóż. W pierwszym roku rolnik korzystał z darmowego sygnału korekcyjnego EGNOS. Po zamontowaniu systemu automatycznego prowadzenia w ciągniku i wyjechaniu na pole, mimo poprawnej konfiguracji systemu okazało się, że tor jazdy agregatu wyznaczony przez nawigację początkowo (około godzina pracy) pokrywał się ze ścieżkami przejazdów, z których rolnik korzystał wcześniej, jednak z upływem czasu pojawiły się rozbieżności, a z każdą następną godziną pracy różnica zwiększała się. Wiedząc, że rolnik zamierza w następnych latach dalej inwestować w technologie rolnictwa precyzyjnego przedstaw mu sposób na doraźne rozwiązanie obecnego problemu, a także zaproponuj urządzenia oraz wyposażenie (aktywacje, abonamenty, licencje) które:
— wyeliminują niekorzystne zjawisko braku pokrywania się torów jazdy wyznaczonych przez nawigację ze stałymi ścieżkami technologicznymi;
— zapewnią prowadzenia agregatów z dokładnością do ±3 cm między sąsiednimi przejazdami;
— umożliwią zdalne monitorowanie parametrów pracy kombajnu zbożowego;
— umożliwią stosowanie zmiennej dawki środków produkcji;
— umożliwią automatykę nawrotów na końcu rzędu. Przedstaw koszty inwestycji oraz potencjalne korzyści z niej wynikające, zakładając, że wybrane systemy rolnictwa precyzyjnego będą wykorzystywane przez sześć miesięcy w roku. Do obliczeń korzyści finansowych przyjmij, że technologie rolnictwa precyzyjnego pozwalają na zmniejszenie kosztów nawozów
0 7% oraz o 5% materiału siewnego, środków ochrony roślin i paliwa. Przyjmij także, że roczne koszty eksploatacyjne (konserwacji i serwisowania) urządzeń systemów rolnictwa precyzyjnego stanowią 5% wydatków na środki trwałe. Do środków trwałych zalicza się te środki produkcji albo wartości niematerialne
1 prawne, których wartość w dniu przyjęcia do użytkowania była wyższa niż 10 000,00 zł. Abonamenty i aktywacje (systemu/usługi) nie są zaliczane do środków trwałych.
Wszystkie informacje i dokumenty potrzebne do rozwiązania zadania znajdują się w arkuszu egzaminacyjnym.
Wyciąg z instrukcji obsługi terminala
Kalibracja sygnału DGPS
DGPS - z angielskiego "Differential Global Positioning System". To system służący do określania pozycji pojazdu. Kiedy kalibrować?
Czy i kiedy należy skalibrować sygnał GPS zależy od tego, jaki sygnał jest wykorzystywany.
■ Jeżeli korzysta się z GPS bez sygnału korygującego, wtedy należy skalibrować sygnał, GPS przed każdym rozpoczęciem pracy. Im dokładniej ten sygnał jest skalibrowany, tym dokładniejszy będzie system użytkownika. I odwrotnie, im mniej dokładna kalibracja GPS, z tym mniejszą dokładnością system ustala pozycję pojazdu.
■ Jeśli użytkownik korzysta z sygnału korygującego RTK, nie musi zaznaczać punktu referencyjnego, ani kalibrować sygnału GPS. Stacja RTK automatycznie koryguje parametry sygnału i pozycję pojazdu.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI ROL8