LOGOWANIE

KWALIFIKACJA E20 - CZERWIEC 2023 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: E.20-01-23.06-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

W holu g艂贸wnym szko艂y zawieszony jest zegar cyfrowy z funkcj膮 alarmu. Na rysunku 1 przedstawiono widok wy艣wietlacza tego zegara.
Poprawnie dzia艂aj膮cy zegar mo偶e pracowa膰 w jednym z dw贸ch tryb贸w pracy:
a) w trybie normalnym (odmierzania czasu), w kt贸rym na zegarze wy艣wietlany jest aktualny czas,
b) w trybie konfiguracyjnym, w kt贸rym mog膮 by膰 realizowane nast臋puj膮ce funkcje: ustawianie wy艣wietlanej godziny, ustawianie godziny alarmu, aktywowanie alarmu i wy艂膮czanie alarmu.
Do obs艂ugi zegara w trybie konfiguracyjnym s艂u偶y 5 przycisk贸w: HR, MIN, TIME, AL. SET, ON/OFF ALARM. Na rysunku 2 przedstawiono schemat blokowy zegara cyfrowego z funkcj膮 alarmu.
Zegar uleg艂 uszkodzeniu, w wyniku kt贸rego w trybie normalnym na wy艣wietlaczu prezentowane s膮 b艂臋dne warto艣ci. Stwierdzono, 偶e 藕r贸d艂em usterki jest uk艂ad asynchronicznego licznika zegara, kt贸rego schemat ideowy przedstawiono na rysunku 3. Wykaz element贸w u偶ytych do budowy uk艂adu asynchronicznego licznika zegara przedstawiono w tabeli 1.
W uszkodzonym uk艂adzie asynchronicznego licznika zegara wykonano nast臋puj膮ce pomiary:
1. Wyznaczenie przebieg贸w czasowych na wyj艣ciach Q0, Q1, Q2, Q3 licznik贸w U7, U9, U11, U12 oraz wyj艣ciach Q1, Q2, Q3 licznik贸w U8 i U10. Badanie przeprowadzono po od艂膮czeniu licznik贸w od uk艂adu. Wyniki pomiar贸w s膮 przedstawione w tabeli 2.
2. Wyznaczenie stan贸w logicznych na wyj艣ciach element贸w U13A, U13B, U13C, U14A, U14B oraz U16A. Badanie przeprowadzono po od艂膮czeniu bramek od uk艂adu. Wyniki pomiar贸w s膮 przedstawione w tabeli 3 i tabeli 4.
Znajd藕 usterk臋 w uk艂adzie asynchronicznego licznika zegara.
Na podstawie dokumentacji znajduj膮cej si臋 w dalszej cz臋艣ci arkusza egzaminacyjnego oblicz warto艣膰 kondensatora C1 w uk艂adzie generatora sygna艂u alarmu przedstawionego na rysunku 4, aby uzyska膰 czas trwania sygna艂u d藕wi臋kowego wynosz膮cy oko艂o 1 sekund臋, kt贸ry generowany jest w r贸wnych odst臋pach czasu przez okres T = 3 s. Na podstawie przeprowadzonych oblicze艅 dobierz warto艣膰 kondensatora C1 z szeregu E12. Poza tym stwierdzono du偶e zu偶ycie sygnalizatora piezoelektrycznego. Wymieniono zu偶yty sygnalizator na nowy o warto艣ciach parametr贸w wymienionych w tabeli 5. Z uwagi na to, 偶e nowy sygnalizator charakteryzuje si臋 innymi ni偶 orygina艂 warto艣ciami parametr贸w elektrycznych, konieczne jest obliczenie oraz dobranie z szeregu E12 nowej warto艣ci rezystora R8. Do obliczenia warto艣ci tego rezystora wykorzystaj dane podane w tabeli 5 dotycz膮ce tranzystora T3 oraz bramki logicznej U49. Uzupe艂nij schemat ideowy uk艂adu asynchronicznego licznika alarmu (rys. 6) o odpowiednie po艂膮czenia wyprowadze艅 CLK1 z wyj艣ciami uk艂ad贸w U18, U19, U20 i U21 w taki spos贸b, aby jego funkcjonowanie, a w szczeg贸lno艣ci konfiguracja pojemno艣ci (modulo) elementarnych licznik贸w U18-U21 by艂a zgodna z opisem zasady dzia艂ania tego uk艂adu.
Do naprawy nale偶y u偶y膰 jedynie element贸w wymienionych w tabeli 6.
Rysunek 1. Widok wy艣wietlacza zegara cyfrowego z funkcj膮 alarmu
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI E20