LOGOWANIE

KWALIFIKACJA MEP2 - CZERWIEC 2023 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: MEP.02-01-23.06-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Z elementów znajdujących się na stanowisku egzaminacyjnym, na podstawie rysunku 1 zbuduj układ pomiarowy umożliwiający obserwację i pomiar aberracji chromatycznej podłużnej i poprzecznej.
Nazwy elementów układu pomiarowego przedstawionego na rysunku 1, zapisz w tabeli 1.
Uwaga: Gotowość do wykonania układu pomiarowego zgłoś przewodniczącemu ZN przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zgody przystąp do części wykonawczej zadania.
Wykonaj ilość pomiarów zgodną z zasadami metrologii położenia przedmiotu i obrazu dla promieni białych, czerwonych oraz fioletowych. Wyniki pomiarów zapisz w tabeli 2.
Wszystkie czynności wykonaj zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Po wykonaniu części pomiarowej zadania zdemontuj układ pomiarowy i uporządkuj stanowisko.
Wykorzystując równanie soczewki, oblicz:
• ogniskowe dla promieni białych, fioletowych i czerwonych dla każdego z pomiarów,
• ogniskowe średnie dla promieni białych, fioletowych i czerwonych,
• aberrację chromatyczną podłużną i poprzeczną.
Wyniki obliczeń zapisz w tabeli 2.
W tabeli 3 zapisz wzór na moc łamiącą soczewki oraz co najmniej trzy rodzaje aberracji soczewek.
Prawidłowo wykonane soczewki wykazują wady odwzorowania, przez które obraz przedmiotu zostaje odwzorowany w sposób zniekształcony. Zniekształcenie przybiera różny kształt w zależności od rodzaju wady soczewki. Ze względu na czynnik wywołujący zniekształcenie, wyróżnia się kilka rodzajów wad soczewek. Prawie wszystkie wady mają charakter achromatyczny, a tę powiązaną z kolorami nazywa się aberracją chromatyczną.
Aberracja chromatyczna cechuje się tym, że promienie w zależności od długości fali po przejściu przez soczewkę przecinają się na osi optycznej w różnych miejscach dla różnych barw. Jedną z miar tego typu aberracji jest aberracja chromatyczna podłużna. Definiuje się ją jako odległość między punktem zbieżnym dla promieni fioletowych a punktem zbieżnym dla promieni czerwonych (o odpowiednich długościach fali). Aberrację chromatyczną podłużną można wyznaczyć eksperymentalnie poprzez pomiar położenia ognisk obrazowych promieni fioletowych i czerwonych, za pomocą wzoru:
^ = fcz - f'f
f'cz - ogniskowa obrazowa dla promieni czerwonych f'f - ogniskowa obrazowa dla promieni fioletowych
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI MEP2