LOGOWANIE

KWALIFIKACJA M41 - CZERWIEC 2015 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: M.41-01-15.05


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

Granice z艂o偶a kruszywa naturalnego tworz膮 kwadrat o boku 300 m. Opis wierce艅 geologicznych z艂o偶a przedstawiono w tabeli 1.
Z艂o偶e buduje seria piaszczysto-偶wirowa pochodzenia lodowcowego o 艣redniej g臋sto艣ci pz = 1,8 Mg/m3. Nadk艂ad stanowi膮 humus, gleba i piasek o 艣redniej g臋sto艣ci pn = 1,5 Mg/m3. W wyniku bada艅 geologicznych nie stwierdzono, by z艂o偶e by艂o zawodnione, ponadto w obr臋bie planowanego obszaru g贸rniczego brak ciek贸w oraz zbiornik贸w wodnych.
Roboty udost臋pniaj膮ce zostan膮 wykonane w ci膮gu roku i polega膰 b臋d膮 na ca艂kowitym usuni臋ciu nadk艂adu przy u偶yciu spycharek i cz臋艣ciowym przemieszczeniu go na zwa艂owisko zewn臋trzne usytuowane po zachodniej stronie wyrobiska g贸rniczego oraz do s膮siedniego wyrobiska poeksploatacyjnego. Parametry zwa艂owiska zewn臋trznego przedstawiono w tabeli 2.
Wydobycie kruszywa naturalnego rozpocznie si臋 po zako艅czeniu prac w nadk艂adzie. Eksploatacj膮 obj臋te zostan膮 w ca艂o艣ci zasoby zakwalifikowane do przemys艂owych Qp, za wyj膮tkiem:
- strat pozaeksploatacyjnych Sp = 22% Qp pozostawionych w skarpach sta艂ych,
- strat eksploatacyjnych Se = 3% Qp, do kt贸rych zaliczono zasoby w stropie z艂o偶a usuni臋te wraz z nadk艂adem oraz zasoby pozostawione w sp膮gu z艂o偶a, z uwagi na nier贸wny przebieg dolnej granicy udokumentowania nadk艂adu i z艂o偶a.
Eksploatacja kruszywa naturalnego prowadzona b臋dzie metod膮 odkrywkow膮, systemem 艣cianowym, z u偶yciem koparki jednonaczyniowej. Urobiona kopalina b臋dzie 艂adowana wprost na samochody odbiorc贸w. Parametry techniczne koparki jednonaczyniowej przedstawiono w tabeli 4. Parametry skarp nadk艂adowych i z艂o偶owych przedstawiono w tabeli 3.
Roboty g贸rnicze prowadzone b臋d膮 przez 250 dni roboczych w roku przy jednozmianowym 8-godzinnym
systemie pracy. Zak艂ada si臋 roczne wydobycie kruszywa naturalnego na poziomie 500 000 m3.
Oblicz:
- wska藕niki charakteryzuj膮ce nadk艂ad i z艂o偶e, wyniki zapisz w tabeli 7,
- liczb臋 pi臋ter i czas eksploatacji nadk艂adu oraz z艂o偶a, wyniki zapisz w tabeli 8,
- Wydajno艣ci: teoretyczn膮, techniczn膮, praktyczn膮 i eksploatacyjn膮 koparki, wyniki zapisz w tabeli 9.
Por贸wnaj uzyskany wynik rocznej wydajno艣ci koparki jednonaczyniowej z roczn膮 wydajno艣ci膮 kopalni. Sprawdzony dob贸r koparki do planowanego wydobycia zaznacz, podkre艣laj膮c w艂a艣ciw膮 odpowied藕 w tabeli 10.
Na rysunku 1. Kontur z艂o偶a zaznacz charakterystyczne profile zwa艂owiska zewn臋trznego i wyrobiska, skarpy sta艂e wrysuj po zachodniej stronie wyrobiska, a eksploatacyjne po wschodniej. Do oblicze艅 wydajno艣ci koparki jednonaczyniowej wykorzystaj wsp贸艂czynniki okre艣lone w tabeli 5 oraz wzory okre艣lone w tabeli 6.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI M41