LOGOWANIE

KWALIFIKACJA M8 - CZERWIEC 2015 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: M.08-01-15.05


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

Wykonaj pomiary parametrów płuczki wiertniczej i zmiany jej konsystencji, używając przyrządów pomiarowych i materiałów, które znajdują się na stanowisku egzaminacyjnym.
Wykorzystując przygotowaną w pojemniku płuczkę wiertniczą (wyjściową), dokonaj pomiaru jej parametrów gęstości, lepkości umownej (lejkowej). Wyniki pomiarów zapisz w tabeli 2 Karty pomiarów parametrów płuczki wiertniczej.
Przed dokonaniem pomiarów gęstości i lepkości umownej (lejkowej) płuczki wyjściowej, sprawdź poprawność wskazań kontrolnych przyrządów pomiarowych. Wyniki zapisz w tabeli 1 Karty pomiarów parametrów płuczki wiertniczej.
Następnie obciąż 1,5 1 płuczki do gęstości 1,20 g/cm3. Zapisz w tabeli 3 Karty pomiarów parametrów płuczki wiertniczej wybrany materiał obciążający płuczkę i wymaganą jego ilość. Sprawdź poprawność przeprowadzenia dociążenia płuczki przez wykonanie pomiaru jej gęstości. Przed przystąpieniem do pomiaru gęstości płuczki obciążonej zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do wykonania pomiaru i po uzyskaniu zgody Przewodniczącego ZNCP, w obecności egzaminatora wykonaj pomiar gęstości płuczki obciążonej.
Wynik zapisz w tabeli 2 Karty pomiarów parametrów płuczki wiertniczej.
Jeden litr obciążonej płuczki skaź cementem w ilości 15 g cementu na 1 litr płuczki. Przed przystąpieniem do wykonania zmiany konsystencji płuczki wiertniczej zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do jej wykonania i po uzyskaniu zgody Przewodniczącego ZNCP, w obecności egzaminatora wykonaj ważenie cementu i zmianę konsystencji płuczki wiertniczej. Zapisz nazwę i ilość materiału skażającego płuczkę w tabeli 3 Karty pomiarów parametrów płuczki wiertniczej.
Następnie po 10 minutach zgłoś ponownie Przewodniczącemu ZNCP gotowość do oceny zmianę konsystencji płuczki wiertniczej.
Dobierz materiał upłynniający płuczkę i dodaj go do płuczki w ilości 2 g na 1 litr skażonej płuczki. Materiał upłynniający płuczkę i jego ilość zapisz w tabeli 3 Karty pomiarów parametrów płuczki wiertniczej.
Przed przystąpieniem do upłynnienia płuczki wiertniczej zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do jej wykonania i po uzyskaniu zgody Przewodniczącego ZNCP, w obecności egzaminatora wykonaj odważenie odczynnika upłynniającego i upłynnij płuczkę.
Po wykonaniu pomiarów zlej płuczkę do naczynia przeznaczonego na zrzut płuczki, a następnie umyj wszystkie naczynia i przyrządy pomiarowe.
Podczas wykonywania zadania przestrzegaj zasad organizacji pracy, przepisów bhp i ppoż. oraz ochrony środowiska.
Wzór na obliczenie ilości materiału obciążającego płuczkę wiertniczą
Ilość barytu - 4200 ■ —\kg/m3]
(4,2 -pz) a/ J
gdzie:
p2 - wymagana gęstość płuczki, g/cm3 Pi - początkowa gęstość płuczki, g/cm3
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI M8