LOGOWANIE

KWALIFIKACJA M8 - STYCZE艃 2018 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: M.08-01-18.01


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

I. Korzystaj膮c z podanych wzor贸w i danych, oblicz potrzebn膮 mas臋 bentonitu do sporz膮dzenia z 2,5 dm3 wody p艂uczki bentonitowej zgodnie z podan膮 receptur膮.
Dzia艂ania prowadz膮ce do obliczania masy bentonitu oraz wynik oblicze艅 zapisz w tabeli 1.
Korzystaj膮c z materia艂贸w i ze sprz臋tu zgromadzonego na stanowisku egzaminacyjnym, sporz膮d藕 p艂uczk臋 wiertnicz膮. Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN gotowo艣膰 do oceny, a nast臋pnie w obecno艣ci egzaminatora odmierz potrzebn膮 ilo艣膰 wody i odwa偶 potrzebn膮 ilo艣膰 bentonitu. W celu uzyskania jednolitej konsystencji p艂uczki czas mieszania nie mo偶e by膰 kr贸tszy ni偶 10 minut.
II. Sprawd藕 poprawno艣膰 wskaza艅 przyrz膮d贸w pomiarowych: wagi Baroid i lejka Marsha. W tabeli 2 zapisz wskazania wzorcowe dla tych przyrz膮d贸w na podstawie normy bran偶owej BN-90/1785-01 P艂uczka wiertnicza - Metody bada艅 w warunkach polowych. Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN gotowo艣膰 do oceny, a nast臋pnie w obecno艣ci egzaminatora wykonaj pomiary kontrolne. Wyniki pomiar贸w zapisz w tabeli 2. Zu偶yt膮 wod臋 destylowan膮 wykorzystaj do sporz膮dzenia p艂uczki wiertniczej.
III. Wykonaj pomiar nast臋puj膮cych parametr贸w przygotowanej p艂uczki wiertniczej:
- g臋sto艣ci,
- lepko艣ci umownej (lejkowej),
- lepko艣ci plastycznej,
- lepko艣ci pozornej.
Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN gotowo艣膰 do oceny, a nast臋pnie w obecno艣ci egzaminatora wykonaj pomiary parametr贸w p艂uczki wiertniczej. Wyniki przeprowadzonych pomiar贸w parametr贸w przygotowanej p艂uczki wiertniczej zapisz w tabeli 3.
IV. Odmierz 2,1 dm3 p艂uczki wiertniczej przy pomocy naczynia z podzia艂k膮. Oblicz mas臋 cementu, kt贸r膮 nale偶y doda膰 do odmierzonej ilo艣ci p艂uczki wiertniczej je艣li do ka偶dego pe艂nego litra p艂uczki nale偶y doda膰 30 g cementu. Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN gotowo艣膰 do oceny, a nast臋pnie w obecno艣ci egzaminatora odwa偶 potrzebn膮 ilo艣ci cementu. Dok艂adnie wymieszaj powsta艂膮 mieszanin臋 (czas mieszania co najmniej 3 min). Ponownie wykonaj pomiar g臋sto艣ci p艂uczki wiertniczej ska偶onej cementem, jej lepko艣ci plastycznej i pozornej. Zg艂o艣 przez podniesienie r臋ki przewodnicz膮cemu ZN gotowo艣膰 do oceny, a nast臋pnie w obecno艣ci egzaminatora wykonaj pomiar g臋sto艣ci p艂uczki wiertniczej ska偶onej cementem, jej lepko艣ci plastycznej i pozornej. Otrzymane wyniki pomiar贸w zapisz w tabeli 4.
Por贸wnaj parametry p艂uczki wiertniczej z tabel 3 i 4 i zapisz wnioski dotycz膮ce zmian warto艣ci wymienionych parametr贸w p艂uczki wiertniczej po ska偶eniu jej cementem.
V. W celu uregulowania lepko艣ci otrzymanej p艂uczki wiertniczej nale偶y doda膰 do niej up艂ynniacz w ilo艣ci 0,5% masy p艂uczki wiertniczej. Spo艣r贸d materia艂贸w znajduj膮cych si臋 na stanowisku egzaminacyjnym wybierz 艣rodek, kt贸ry nale偶y zastosowa膰 jako up艂ynniacz. Oblicz, jak膮 ilo艣膰 up艂ynniacza nale偶y doda膰 do 1,5 dm3 p艂uczki wiertniczej ska偶onej cementem, w celu obni偶enia jej lepko艣ci. Obliczenia i wyniki zapisz w tabeli 5.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI M8