LOGOWANIE

KWALIFIKACJA T17 - STYCZE艃 2016 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: T.17-01-16.01


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

Korzystaj膮c z zamieszczonej instrukcji technologicznej produkcji mas艂a oraz zak艂adowej normy, sporz膮d藕 dokumentacj臋 produkcji zwi膮zan膮 z wyprodukowaniem 3 ton mas艂a ekstra, na kt贸r膮 sk艂adaj膮 si臋:
1. wykaz ilo艣ciowy surowc贸w, dodatk贸w i materia艂贸w pomocniczych,
2. schemat blokowy produkcji mas艂a ekstra z uwzgl臋dnieniem parametr贸w technologicznych,
3. wykaz maszyn, urz膮dze艅 i sprz臋tu niezb臋dnych do produkcji mas艂a ekstra metod膮 ci膮g艂膮,
4. analiza zagro偶e艅 na wybranych etapach procesu technologicznego. Formularze potrzebne do wykonania zadania znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym.
Instrukcja technologiczna produkcji mas艂a ekstra metod膮 ci膮g艂膮
Surowcem do produkcji mas艂a jest 艣mietanka o zawarto艣ci t艂uszczu 40% i kwasowo艣ci 6,0-8,0°SH
w plazmie.
Po odwirowaniu 艣mietanka jest kierowana przez ozi臋biacz p艂ytowy do tanku magazynowego, w kt贸rym jest przechowywana do czasu obr贸bki cieplnej w temperaturze nie wy偶szej ni偶 6°C.
艢mietanka zgromadzona w ilo艣ci zapewniaj膮cej ci膮g艂y proces obr贸bki cieplnej jest przet艂aczana do zbiornika regulacyjnego zestawu do obr贸bki cieplnej. W agregacie p艂ytowym 艣mietanka poddawana jest pasteryzacji w temp. 92-95°C przez ok. 40 sekund. Nast臋pnie 艣mietanka jest kierowana do odgazowywacza, gdzie w warunkach obni偶onego ci艣nienia (60-70 kPa) nast臋puje usuni臋cie z niej lotnych substancji o nieprzyjemnym zapachu.
W sekcji ch艂odzenia 艣mietanka jest ch艂odzona do temperatury 12-15°C. Sch艂odzon膮 艣mietank臋 nale偶y przet艂oczy膰 do tanku fermentacyjnego w spos贸b wykluczaj膮cy jej pienienie.
Po nape艂nieniu tanku fermentacyjnego nale偶y przeprowadzi膰 proces dojrzewania fizycznego w temperaturze 12-15 °C w czasie 8 godzin.
Na 1 godzin臋 przed rozpocz臋ciem zma艣lania 艣mietank臋 nale偶y ozi臋bi膰 do temperatury 7-11°C, doda膰 szczepionki ma艣larskie i ca艂o艣膰 dok艂adnie wymiesza膰. Nast臋pnie uruchomi膰 pomp臋 艣rubow膮 oraz agregat zma艣laj膮cy i przeprowadzi膰 proces zma艣lania.
W pocz膮tkowej fazie procesu zma艣lania nale偶y, na podstawie pomiaru zawarto艣ci wody w ma艣le oraz wynik贸w papierk贸w wska藕nikowych do badania dyspersji wody, wyregulowa膰 parametry pracy: wydajno艣膰 pompy 艣rubowej podaj膮cej 艣mietank臋 do agregatu zma艣laj膮cego, pr臋dko艣膰 obrotow膮 zbijaka zma艣lacza oraz pr臋dko艣膰 obrotow膮 艣limak贸w wygniataczy w taki spos贸b, aby uzyska膰 zawarto艣膰 wody w ma艣le na poziomie 15,8 - 15,9 %.
Ko艅cow膮 zawarto艣膰 wody w ma艣le regulowa膰 za pomoc膮 pompy dozuj膮cej wod臋 normalizuj膮c膮 na podstawie regularnych pomiar贸w za pomoc膮 wagosuszarki.
(Ma艣lank臋 z agregatu zma艣laj膮cego skierowa膰 poprzez ozi臋biacz p艂ytowy do tanku magazynowego celem wykorzystania do produkcji ma艣lanki w proszku).
Mas艂o z agregatu zma艣laj膮cego kierowa膰 za pomoc膮 rozdzielacza do agregatu formuj 膮co - pakuj膮cego i w razie potrzeby do w贸zka ze stali kwasoodpornej. Mas艂o jest formowane w kostki o masie 250 g, zawijane w foli臋 aluminiow膮 laminowan膮 pergaminem, a nast臋pnie r臋cznie pakowane w kartony po 20 kg. Kartony z mas艂em uk艂ada膰 na paletach z tworzywa sztucznego. Palety z zapakowanym w kartony mas艂em bezzw艂ocznie przetransportowa膰 za pomoc膮 r臋cznego w贸zka - paleciaka do magazynu wyrobu gotowego i magazynowa膰 do czasu dystrybucji w temperaturze 0-4°C.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI T17