LOGOWANIE

KWALIFIKACJA ROL2 - STYCZEŃ 2024 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: ROL.02-01-24.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWIĄZANIE ZADANIA


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

1. W przygotowanym na stanowisku rozruszniku wykonaj wymianę szczotek. Narzędzia, części zamienne i potrzebne sprzęty znajdują się na stanowisku egzaminacyjnym.
2. Przygotuj do pracy agregat złożony z ciągnika rolniczego i glebogryzarki zawieszanej. Wykonaj obsługę techniczną ciągnika, a jej wynik zapisz w Tabeli 1. Karta przeglądu technicznego ciągnika. Wykonaj obsługę techniczną glebogryzarki i wyniki zapisz w Tabeli 2. Karta przeglądu technicznego glebogryzarki.
Zagregatuj ciągnik z glebogryzarką i wypoziomuj maszynę. Na podstawie instrukcji obsługi dobierz odpowiednie przełożenie w skrzyni biegów ciągnika i wykonaj regulację glebogryzarki, aby uzyskać maksymalną głębokość pracy oraz maksymalny stopień rozdrobnienia gleby, na glebie lekkiej, zakamienionej. Ustalone przełożenie w skrzyni biegów ciągnika (bieg) lub prędkość jazdy agregatu zapisz w odpowiednim miejscu - Tabela 2. Karta przeglądu technicznego glebogryzarki. Przygotuj agregat do poruszania się po drogach publicznych. Zgłoś przez podniesienie ręki koniec wykonania przygotowania agregatu do poruszania się po drogach publicznych.
Fragment instrukcji obsługi glebogryzarki zawieszanej
1) Przygotowanie glebogryzarki do pracy
Przygotowanie glebogryzarki nowej do pracy oraz po okresie przechowywania (np. po zimie) polega na sprawdzeniu jej stanu technicznego, a przede wszystkim trwałości połączeń elementów roboczych. W szczególności należy:
- sprawdzić połączenia śrubowe, w przypadku stwierdzenia poluzowań dokręcić nakrętki;
- sprawdzić czy wirnik obraca się lekko i bez zacięć, w przypadku wystąpienia zacięć należy sprawdzić stan łożysk i ewentualnie wymienić;
- sprawdzić stan noży łukowych, w przypadku stwierdzenia uszkodzeń wymienić na nowe;
- sprawdzić stan osłony tylnej oraz czy osłona daje się swobodnie podnosić i opuszczać;
- sprawdzić stan i ustawienie płóz lub kół podporowych;
- sprawdzić poziom oleju w skrzyni przekładniowej.
UWAGA
Wszystkie czynności przeglądowe w glebogryzarce należy wykonywać przed zamontowaniem jej na ciągnik.
Zabrania się przebywania osobie obsługującej w przestrzeni pomiędzy ciągnikiem a maszyną przy uruchomionym silniku ciągnika.
Sprawdzenie czy bęben roboczy obraca się lekko i bez zacięć należy wykonywać po podłączeniu glebogryzarki do ciągnika i opuszczeniu ramy na podpory.
UWAGA
Zabrania się dokonywania łączenia maszyny z ciągnikiem przy pracującym silniku ciągnika. Zabrania się stosowania innych elementów do zabezpieczeń układu zawieszenia narzędzia niż zalecane przez
producenta.
2) Zasady regulacji glebogryzarki
Przed rozpoczęciem pracy glebogryzarką zawieszaną należy dokonać jej regulacji. Regulacja ta polega na ustawieniu wymaganej głębokości pracy, intensywności kruszenia oraz na poprzecznym i wzdłużnym wypoziomowaniu glebogryzarki.
Zmiana głębokości pracy glebogryzarki dokonujemy za pomocą dwóch płóz bocznych, regulacja głębokości jest skokowa, co 25 mm. Należy zwracać uwagę na jednakowe położenie obu płóz po dokonanej regulacji.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY




INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI ROL2