KWALIFIKACJA LES2 - STYCZEŃ 2023 (test 2)

PYTANIE NR 35.
Jaką czynność wykonuje maszyna przedstawiona na ilustracji?
Ilustracja przedstawia maszynę leśną, prawdopodobnie harwester, który jest używany do pozyskiwania drewna w lesie.
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Na ilustracji widać harwester z głowicą roboczą na żurawiu, która chwyta i prowadzi pień drzewa. Taka głowica umożliwia ścięcie drzewa przy pniu oraz automatyczne okrzesywanie podczas podawania pnia przez rolki i noże. Dlatego poprawna jest "ścinka i okrzesywanie drzewa".

Pełne wyjaśnienie:

Pokazana maszyna to harwester – wielooperacyjna maszyna do pozyskania drewna. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest głowica harwesterowa zamontowana na ramieniu (żurawiu) hydraulicznym. Na zdjęciu głowica trzyma pień w pozycji poziomej, a widoczny odcinek pnia jest już pozbawiony gałęzi, co wskazuje na wykonane lub wykonywane okrzesywanie.

Harwester realizuje typowy ciąg czynności: chwyt drzewa → ścinka przy podstawie → podawanie pnia przez głowicę → okrzesywanie nożami → przerzynka na sortymenty. W pytaniu poprawnie wskazano kluczowe operacje rozpoznawalne z ilustracji, czyli ścinkę i okrzesywanie.

Odpowiedź "załadunek drewna na samochód" opisuje pracę maszyny zrywkowej/transportowej (np. forwardera lub żurawia przeładunkowego), która ma przestrzeń ładunkową i kłonice do odkładania drewna. Harwester służy przede wszystkim do ścinania i obróbki pnia, a nie do typowego wywozu czy załadunku na pojazd.

"Przygotowanie gleby pod zalesienie" to prace odnowieniowe (np. pług leśny, frez, brona aktywna), wykonywane innymi narzędziami niż głowica do pozyskania drewna. Na ilustracji nie ma agregatu glebowego ani elementów roboczych do spulchniania gleby.

"Sadzenie młodych drzew" jest czynnością ręczną lub półmechaniczną (sadzarki, narzędzia sadzeniowe) i nie wiąże się z manipulacją pniem ściętego drzewa. Widoczna głowica chwytająca pień jednoznacznie wskazuje na etap pozyskania drewna, nie na zalesienie.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli na zdjęciu widzisz głowicę z chwytakiem i elementami tnąco-okrzesującymi, myśl o harwesterze (pozyskanie). Jeśli widzisz kłonice i przestrzeń ładunkową – to raczej forwarder (zrywka/wywóz z lasu).

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Harwester to wielooperacyjna maszyna leśna do pozyskania drewna. W jednym cyklu pracy może chwycić drzewo, ściąć je przy podstawie, okrzesać pień z gałęzi oraz (w wielu konstrukcjach) przerzynać pień na sortymenty o zadanej długości.
Szukaj głowicy harwesterowej na końcu żurawia: ma element tnący (piła), rolki podające i noże okrzesujące. Często widać pień podawany poziomo przez głowicę. Brak kłonic i "platformy ładunkowej" odróżnia go od forwardera.
Głowica harwesterowa łączy kilka narzędzi w jednej jednostce: mechanizm chwytania, piłę do ścinki oraz noże okrzesujące. Po ścięciu drzewo jest przeciągane przez głowicę, a gałęzie są automatycznie odcinane, co skraca czas pracy i zwiększa wydajność pozyskania.
Harwester służy do pozyskania (ścinka, okrzesywanie, często przerzynka). Forwarder służy do zrywki/transportu – ma przestrzeń ładunkową z kłonicami i ładuje przygotowane sortymenty, aby wywieźć je z lasu do miejsca składowania.
Zwykle nie. Harwester przygotowuje drewno (ścina i obrabia pień), natomiast załadunek na samochód najczęściej realizuje żuraw przeładunkowy lub inna maszyna na składnicy. Harwester pracuje przede wszystkim w drzewostanie przy pojedynczych drzewach stojących.
Okrzesywanie to usuwanie gałęzi z pnia po ścięciu drzewa. Wykonuje się je, aby uzyskać gładki pień (sortyment), ułatwić dalszy transport i przeróbkę oraz spełnić wymagania jakościowe drewna. W harwesterze robią to noże okrzesujące w głowicy.
Harwestery wykorzystuje się w pracach pozyskaniowych, m.in. w trzebieżach i rębniach, gdy opłaca się zastosowanie mechanizacji. Dobór zależy od warunków terenowych, rodzaju drzewostanu i organizacji zrywki. W trudnym terenie spotyka się konstrukcje specjalne, np. kroczące.
Głowica harwesterowa to osprzęt roboczy harwestera. Typowo ma chwytak, rolki podające do przeciągania pnia, noże okrzesujące do usuwania gałęzi oraz piłę (najczęściej łańcuchową) do ścinki i przerzynki. To ona odpowiada za "wielooperacyjność" maszyny.
Najczęściej przez podobieństwo ogólnego wyglądu (kabina + żuraw) i brak analizy szczegółu, czyli końcówki roboczej. Jeśli ktoś nie zwraca uwagi na głowicę (piła, rolki, noże), może błędnie wybrać maszynę do zrywki lub przeładunku.
Patrz na funkcję osprzętu: głowica z piłą i nożami = pozyskanie (harwester). Kłonice i "kosz" ładunkowy = zrywka (forwarder). Chwytanie całych drzew bez okrzesywania może sugerować feller-buncher. Zawsze szukaj elementu, który wykonuje kluczową operację.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 58% zdających egzamin. średnie

Specjaliści zwracają uwagę: "Na ilustracji widać harwester z głowicą roboczą na żurawiu, która chwyta i prowadzi pień drzewa."

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty z mechanizacji prac leśnych (dział: maszyny do pozyskania i zrywki drewna)
  • Instrukcje producentów i katalogi maszyn (sekcje opisujące funkcje głowicy harwesterowej)
  • Materiały dydaktyczne szkół leśnych dotyczące technologii pozyskania drewna (schemat: ścinka–okrzesywanie–przerzynka)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego