Pytanie dotyczy konsolidacji danych na dysku twardym rozumianej jako takie uporządkowanie zapisanych plików, aby ich fragmenty znajdowały się możliwie blisko siebie, najlepiej w sąsiadujących klastrach. W systemach plików dane są zapisywane w jednostkach alokacji (klastrach). Gdy plik jest dopisywany, przenoszony lub gdy brakuje ciągłego wolnego miejsca, może zostać zapisany w kilku oddzielnych obszarach dysku (powstaje fragmentacja).
Poprawna odpowiedź to "defragmentację", ponieważ defragmentacja polega na przenoszeniu fragmentów plików oraz porządkowaniu wolnej przestrzeni tak, aby pliki były zapisane możliwie ciągle. Na klasycznym dysku talerzowym (HDD) może to poprawiać czas odczytu/zapisu, bo mechanika dysku wykonuje mniej ruchów.
- "kompresję" należy odrzucić: kompresja ma na celu zmniejszenie rozmiaru danych (oszczędność miejsca), nie gwarantuje ułożenia w sąsiadujących klastrach i może zwiększać narzut obliczeniowy przy odczycie/zapisie.
- "indeksowanie" jest niepoprawne: indeksowanie tworzy struktury ułatwiające szybkie wyszukiwanie (np. zawartości plików), ale nie jest operacją fizycznego "układania" danych na powierzchni dysku w sąsiadujących klastrach.
- "filtrację" także należy odrzucić: filtracja oznacza wybór/odsianie danych według kryterium (np. w aplikacji lub w systemie), a nie zmianę ich rozmieszczenia w systemie plików.
Wskazówka egzaminacyjna: gdy w treści pojawia się słowo "sąsiadujące klastry", kluczowe jest skojarzenie z fragmentacją i operacją, która ją usuwa, czyli defragmentacją.