Akapit w typografii i DTP to podstawowa jednostka struktury tekstu: fragment wypowiedzi stanowiący spójną całość treściową (np. jedną myśl, krok opisu, część argumentu). W praktyce składu akapit zwykle jest sygnalizowany rozpoczęciem od nowej linii oraz dodatkowym wyróżnieniem wizualnym.
Dlatego poprawna jest odpowiedź: "Jednostka tekstu stanowiąca spójną całość treściową, zwykle rozpoczynająca się od nowej linii". Podkreśla ona, że akapit jest przede wszystkim pojęciem logicznym/strukturalnym, a nie tylko efektem formatowania.
Pozostałe propozycje odnoszą się do innych pojęć spotykanych w składzie:
- "Pionowy blok tekstu na stronie, ograniczony marginesami i szerokością łamu" opisuje kolumnę (łam), czyli element układu strony. Kolumna może zawierać wiele akapitów.
- "Odsunięcie pierwszego wiersza…" to wcięcie akapitowe. To parametr formatowania (w stylach akapitowych), którym można wyróżniać akapit, ale samo wcięcie nie jest definicją akapitu. Akapit może też być wydzielony odstępem międzyakapitowym, bez wcięcia.
- "Pojedynczy krótki wyraz… w ostatnim wierszu" odnosi się do zjawisk typograficznych typu sierota/wdowa (niepożądane osamotnienie krótkiego elementu w wierszu). To problem łamania tekstu, a nie definicja akapitu.
Wskazówka egzaminacyjna: jeśli odpowiedź opisuje "margines", "szerokość łamu" lub "blok na kolumnie", myślisz o układzie strony. Jeśli opisuje "odsunięcie pierwszego wiersza", myślisz o formatowaniu. Akapit rozpoznasz po tym, że dotyczy fragmentu treści, który można formatować na różne sposoby.