KWALIFIKACJA PGF4 + PGF5 - STYCZEŃ 2017

PYTANIE NR 10.
Do drukowania cyfrowego dwustronnych, wielobarwnych wizytówek firmowych jako podłoże należy wybrać
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Do dwustronnych, wielobarwnych wizytówek w druku cyfrowym zwykle dobiera się sztywny karton o wysokiej gramaturze, aby uzyskać odpowiednią sztywność i trwałość wyrobu.
Opcja "karton satynowany 350 g/m2" odpowiada typowym wymaganiom wizytówek; pozostałe podłoża są zbyt cienkie, specjalistyczne lub nieadekwatne.

Pełne wyjaśnienie:

Wizytówka firmowa jest wyrobem akcydensowym, od którego oczekuje się przede wszystkim sztywności, dobrego wrażenia dotykowego oraz stabilności przy zadruku dwustronnym. W druku cyfrowym (zwłaszcza arkuszowym) typowym wyborem jest więc karton powlekany/satynowany o podwyższonej gramaturze. Odpowiedź "karton satynowany o gramaturze 350 g/m2" spełnia te założenia: daje właściwą sztywność i zwykle zapewnia powierzchnię sprzyjającą uzyskaniu nasyconych barw.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne?

  • "Papier fotograficzny o gramaturze 150 g/m2" jest materiałem przeznaczonym głównie do wydruków zdjęciowych; gramatura jest typowo zbyt niska jak na wizytówki, a charakter powierzchni i przeznaczenie nie odpowiada standardowym wymaganiom produkcji wizytówek (sztywność, odporność na zginanie).
  • "Tektura jednostronna o gramaturze 1200 g/m2" jest skrajnie gruba jak na typową wizytówkę; w praktyce może powodować problemy technologiczne (transport arkusza, zaginanie, pasowanie) i nie jest standardowym podłożem do estetycznych wizytówek wielobarwnych.
  • "Papier samoprzylepny o gramaturze 120 g/m2" służy do etykiet/naklejek, a nie do klasycznych wizytówek. Dodatkowo taka gramatura nie daje oczekiwanej sztywności, a warstwa klejowa i podkład zmieniają zastosowanie produktu.

Wskazówka egzaminacyjna: gdy w pytaniu pojawia się "wizytówka" i "dwustronna", priorytetem jest karton o wysokiej gramaturze (rzędu kilkuset g/m2) oraz powierzchnia sprzyjająca odwzorowaniu barw. Materiały "fotograficzne" i "samoprzylepne" traktuj jako wyspecjalizowane podłoża do innych zastosowań.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Najczęściej wybiera się kartony o podwyższonej gramaturze, bo wizytówka ma być sztywna i trwała w użyciu. W praktyce stosuje się kartony powlekane/satynowane o gramaturach z "wyższej półki", a nie cienkie papiery biurowe. Dobór warto potwierdzić zakresem obsługiwanych nośników w danym urządzeniu.
Karton satynowany ma zwykle większą sztywność i bardziej "wizytówkowy" charakter. Cienki papier (np. 150 g/m2) łatwo się wygina i sprawia wrażenie ulotki, a nie wizytówki. Dodatkowo powlekana powierzchnia kartonu sprzyja uzyskaniu żywych kolorów i równomiernego krycia w druku.
Gramatura to masa 1 m2 papieru/kartonu, podawana w g/m2. Zwykle wyższa gramatura oznacza większą sztywność i "grubość w odczuciu", co jest pożądane w wizytówkach. Uwaga: gramatura nie jest jedynym parametrem; liczy się też rodzaj włókien, powleczenie i objętość.
Zwykle nie jest to standardowy wybór na klasyczne wizytówki. Papier fotograficzny jest projektowany pod wydruki zdjęć (inna charakterystyka powierzchni i zastosowanie), a często bywa też zbyt cienki jak na wizytówki. Na egzaminie traktuj go jako podłoże specjalne, nie jako typowy materiał akcydensowy.
Bardzo wysoka gramatura oznacza skrajnie gruby materiał, który może być trudny w obróbce i w prowadzeniu w maszynie (podawanie, zaginanie, pasowanie, ryzyko uszkodzeń). Wizytówka ma być sztywna, ale nadal "poręczna" i estetyczna. Zbyt gruba tektura częściej kojarzy się z opakowaniami niż z wizytówką.
Częsty błąd to wybór podłoża "bo ma ładną nazwę" (np. fotograficzny) albo "bo jest najgrubsze" (tektura), bez myślenia o zastosowaniu i technologii. W wizytówkach liczy się kompromis: wysoka sztywność, dobra powierzchnia do zadruku i możliwość stabilnego druku dwustronnego w danym urządzeniu.
Kluczowe są: sztywność (żeby wizytówka nie wyglądała jak ulotka), stabilność wymiarowa (dla pasowania z obu stron) oraz jakość powierzchni (równomierne krycie i nasycenie barw). Dlatego zwykle wybiera się karton powlekany/satynowany o wysokiej gramaturze.
Papier samoprzylepny jest przeznaczony przede wszystkim na etykiety i naklejki, czyli produkty, które mają warstwę klejową i inny sposób użytkowania. Klasyczna wizytówka nie jest wyrobem samoprzylepnym. Na egzaminie taka odpowiedź zwykle oznacza podłoże z innej kategorii zastosowań.
Należy sprawdzić w specyfikacji urządzenia (instrukcja/parametry nośników) dopuszczalny zakres gramatur i typów mediów oraz zalecane ścieżki prowadzenia (np. podawanie ręczne, tor prosty). W praktyce znaczenie ma też powleczenie i sztywność, więc często wykonuje się próbny wydruk i ocenę transportu arkusza.
Ucz się poprzez porównywanie realnych próbek: papier offsetowy, kredowy, satynowany, karton, tektura, samoprzylepny. Zapisz typowe zastosowania (wizytówki, ulotki, etykiety, opakowania) i kojarz je z wymaganiami: sztywność, powierzchnia, możliwość druku dwustronnego. Pomaga też czytanie kart technicznych podłoży.
info

Około 60% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. średnie

Źródła:

  • Szczegółowe informacje wymagają materiałów specjalistycznych: specyfikacje producentów kartonów/papierów oraz instrukcje urządzeń cyfrowych (zakres obsługiwanych gramatur)

Materiały:

  • Karty katalogowe papierów i kartonów powlekanych oferowanych w drukarni (specyfikacje producentów)
  • Instrukcje użytkowania urządzeń do druku cyfrowego (zakres obsługiwanych gramatur i typów podłoży)
  • Podręczniki/kompendia z technologii poligrafii dotyczące podłoży drukowych (wiedza ogólna – tytuły zależne od programu nauczania)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego