Do lokalizacji uszkodzeń żył w kablach miedzianych stosuje się reflektometrię w dziedzinie czasu, czyli TDR (Time Domain Reflectometry). Przyrząd wysyła w przewód krótki impuls elektryczny i obserwuje sygnał odbity. Gdy na trasie występuje zmiana impedancji (np. przerwa, zwarcie, zgniecenie, zawilgocenie powodujące zmianę parametrów), część energii ulega odbiciu. Mierząc czas, po jakim odbicie wraca, urządzenie wyznacza odległość do miejsca nieciągłości.
Dlatego odpowiedź "reflektometr TDR." jest właściwa: odpowiada medium (miedź) i zadaniu (lokalizacja miejsca uszkodzenia).
Dlaczego pozostałe propozycje są niepoprawne:
- "analizator widma." służy do oceny sygnałów w funkcji częstotliwości (np. poziomów, zakłóceń, harmonicznych, pasma). Nie jest narzędziem do wyznaczania odległości do przerwy w konkretnej żyle kabla.
- "reflektometr OTDR." to odpowiednik reflektometru, ale dla światłowodów (Optical TDR). Wysyła impuls światła i analizuje rozpraszanie/odbicia w włóknie, więc nie jest właściwy do par miedzianych.
- "miernik mocy optycznej." mierzy poziom mocy optycznej (np. w dBm) na łączu światłowodowym i pomaga ocenić budżet mocy, ale sam z siebie nie lokalizuje miejsca uszkodzenia kabla miedzianego.
W praktyce egzaminacyjnej warto zapamiętać prostą regułę: miedź → TDR, a światłowód → OTDR/mierniki optyczne. Gdy pytanie dotyczy "gdzie jest uszkodzenie na trasie", najczęściej chodzi o reflektometrię, a nie o analizę widma.