W pytaniu chodzi o metodę techniczną (zwaną też w praktyce metodą woltomierzowo-amperomierzową) pomiaru rezystancji uzwojeń. Jest to pomiar pośredni: nie odczytuje się rezystancji bezpośrednio z jednego przyrządu, tylko wyznacza ją na podstawie pomiaru dwóch wielkości elektrycznych.
W tej metodzie wykonuje się:
- pomiar prądu płynącego przez uzwojenie (do tego służy amperomierz),
- pomiar spadku napięcia na uzwojeniu (do tego służy woltomierz).
Następnie korzysta się z zależności U=R·I, czyli R=U/I. To uzasadnia, dlaczego odpowiedź "amperomierz i woltomierz" jest właściwa dla metody technicznej.
Dlaczego pozostałe propozycje nie pasują do pytania:
- "omomierz analogowy" – omomierz mierzy rezystancję w trybie bezpośrednim (z własnym źródłem zasilania). Nie jest to jednak "metoda techniczna" rozumiana jako zestaw pomiaru U i I oraz wyliczenie R.
- "amperomierz i watomierz" – watomierz służy do pomiaru mocy, a nie do wyznaczania spadku napięcia. Taki zestaw nie odpowiada standardowemu schematowi R=U/I.
- "mostek Thomsona" – mostki pomiarowe są odrębną grupą metod (mostkowych) i dotyczą precyzyjnego wyznaczania małych rezystancji, ale nie są tym samym co metoda techniczna oparta o woltomierz i amperomierz.
W praktyce (także przy urządzeniach spotykanych przy eksploatacji instalacji) kluczowe jest dobranie poprawnej metody do zakresu rezystancji oraz zachowanie bezpieczeństwa pomiarów, szczególnie gdy elementy pracują w otoczeniu instalacji gazowych.