Mycie głowy pacjentowi w łóżku wykonuje się u osób leżących, które nie mogą skorzystać z łazienki. Kluczowe jest nie tylko samo umycie włosów, ale także zapewnienie komfortu i ochrona łóżka przed zamoczeniem. Dlatego – poza wanienką pneumatyczną, wiadrem i ciepłą wodą – trzeba przygotować elementy, które umożliwią mycie oraz zabezpieczą pościel.
Odpowiedź "szampon, podkład wodoodporny, ręczniki, dzbanek" jest poprawna, ponieważ:
- szampon jest podstawowym środkiem do mycia włosów i skóry głowy,
- podkład wodoodporny (np. mata/podkład ochronny) zapobiega przemoczeniu pościeli i odzieży pacjenta,
- ręczniki są potrzebne do osuszenia włosów oraz ochrony okolicy szyi i ramion przed spływaniem wody,
- dzbanek ułatwia kontrolowane polewanie i spłukiwanie, co ogranicza rozchlapywanie oraz poprawia ergonomię pracy.
Pozostałe propozycje są nieprawidłowe, bo zawierają elementy niekluczowe lub nietrafione funkcjonalnie dla tej czynności. "Odżywka" bywa stosowana, ale nie jest niezbędna do wykonania mycia; "waciki/gaziki" kojarzą się z toaletą skóry lub opatrywaniem, a nie z płukaniem włosów w wanience. "Mydło" nie jest standardowym środkiem do włosów. "Płyn dezynfekcyjny" służy do dezynfekcji powierzchni/sprzętu (zgodnie z zasadami placówki), ale nie zastępuje szamponu i nie jest elementem zestawu do mycia włosów.
W praktyce przed rozpoczęciem czynności warto sprawdzić temperaturę wody, ułożyć pacjenta wygodnie, zabezpieczyć pościel, a po umyciu dokładnie wypłukać szampon i osuszyć włosy, aby nie doprowadzić do wychłodzenia i dyskomfortu.