Neutralizacja niechcianych odcieni we włosach opiera się na teorii kolorów i kole barw: kolory komplementarne (leżące naprzeciw siebie) wzajemnie się znoszą. Dla żółci kolorem dopełniającym jest fiolet, dlatego aby "zgasić" żółty ton, trzeba wprowadzić pigment o kierunku fioletowym (często także z domieszką niebieskiego).
W praktyce salonowej najczęściej wykorzystuje się do tego odcień popielaty (ash/cool). Taki preparat (np. toner) zawiera chłodne pigmenty, które podczas tonowania redukują widoczność żółtych refleksów, szczególnie po rozjaśnianiu, gdy włos łatwo "łapie" ciepło.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?
- "opalizującym" – nazwa odnosi się głównie do efektu perłowego/opalizującego połysku. Nie wskazuje jednoznacznie na pigment dopełniający żółć, więc nie jest właściwą odpowiedzią w zadaniu o neutralizacji.
- "miedzianym" – to kierunek ciepły (żółto‑pomarańczowy). Zamiast gasić żółć, może ją wzmocnić lub przesunąć w stronę jeszcze cieplejszych refleksów.
- "złotym" – również odcień ciepły, oparty o żółte pigmenty. Stosowanie go przy żółtym odcieniu zwykle utrwala lub podbija niepożądany efekt.
Wskazówka egzaminacyjna: gdy w pytaniu pojawia się "neutralizacja", najpierw pomyśl o parze dopełniającej na kole barw (żółty–fiolet, pomarańczowy–niebieski, czerwony–zielony), a dopiero potem dopasuj nazwę odcienia z podanych opcji.