Gdy celem jest sprawdzenie, czy wydruk ma prawidłowe wymiary (np. długość, szerokość, średnicę, grubość ścianki), potrzebny jest przyrząd, który daje wynik liczbowy pomiaru. Taką funkcję spełnia suwmiarka: umożliwia pomiary zewnętrzne, wewnętrzne oraz głębokości, dlatego jest podstawowym narzędziem kontroli wymiarowej w praktyce warsztatowej.
Odpowiedź "suwmiarką" jest właściwa, ponieważ odnosi się bezpośrednio do weryfikacji wymiarów, czyli wartości mierzonych w jednostkach długości. W wielu zadaniach kontrolnych wystarczy porównać zmierzoną wartość z projektem lub wymaganiem (czasem z tolerancją), a do tego nie jest potrzebna aparatura optyczna.
Dlaczego pozostałe propozycje nie pasują:
- "lupą" – lupa pomaga zauważyć szczegóły powierzchni (np. niedolewy, defekty, nierówności), ale nie jest przyrządem do wiarygodnego pomiaru wymiarów liniowych.
- "mikroskopem" – podobnie jak lupa służy do obserwacji bardzo drobnych cech (struktura, wady), natomiast pomiar wymiarów całego elementu nie jest jego typowym zastosowaniem w podstawowej kontroli.
- "skanerem 3D" – pozwala porównywać geometrię w sposób zaawansowany (np. chmura punktów), ale to rozwiązanie bardziej złożone; w pytaniu chodzi o standardowe sprawdzenie poprawności wymiarów, gdzie właściwym wyborem jest prosty przyrząd pomiarowy.
Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w treści pojawia się "wymiary", szukaj odpowiedzi związanej z pomiarami (suwmiarka, mikrometr), a nie z samą obserwacją (lupa, mikroskop).