KWALIFIKACJA INF10 - CZERWIEC 2019

PYTANIE NR 9.
Dotykowe wprowadzanie tekstu podczas pracy z programem VoiceOver na urządzeniu mobilnym polega na
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Dotykowe wprowadzanie tekstu w VoiceOver polega na odszukaniu litery na klawiaturze ekranowej i zatwierdzeniu jej przez dwukrotne stuknięcie w ekran. Samo oderwanie palca po znalezieniu znaku nie odpowiada temu mechanizmowi, a trzykrotne stuknięcie nie jest standardowym gestem zatwierdzania znaku.

Pełne wyjaśnienie:

W VoiceOver na iOS "dotykowe wprowadzanie tekstu" (często opisywane jako Touch Typing) opiera się na tym, że użytkownik najpierw odnajduje palcem potrzebny znak na klawiaturze ekranowej (VoiceOver odczytuje nazwę klawisza), a następnie wykonuje gest, który aktywuje wskazany element interfejsu. Standardowym gestem aktywacji elementu w VoiceOver jest dwukrotne stuknięcie.

Dlatego odpowiedź "każdorazowym zatwierdzeniu danego znaku poprzez dwukrotne uderzenie palcem w ekran." jest poprawna: w tym modelu pracy samo dotknięcie służy do nawigacji i identyfikacji klawisza, a dopiero dwukrotne stuknięcie służy do wykonania akcji, czyli wpisania znaku.

Pozostałe propozycje są błędne z typowych powodów:

  • "…trzykrotne uderzenie…" – w VoiceOver trzykrotne stuknięcie nie jest domyślnym sposobem zatwierdzania klawisza; gest aktywacji jest inny (dwukrotne stuknięcie). Ta odpowiedź wprowadza w błąd przez podobieństwo do poprawnego gestu.
  • "…oderwaniu palca od ekranu…" – samo zdjęcie palca po znalezieniu litery może występować w niektórych sposobach wpisywania zależnie od ustawień, ale nie oddaje istoty "zatwierdzania" znaku jako aktywacji elementu przez gest VoiceOver.
  • "…oderwaniu palca… i ponownym go dotknięciu" – ponowne dotknięcie bez jednoznacznej aktywacji (dwukrotnego stuknięcia) nie jest równoważne wpisaniu znaku i miesza nawigację z wykonaniem akcji.

W praktyce na egzaminie warto zapamiętać regułę: dotknięcie = rozpoznanie elementu, a dwukrotne stuknięcie = aktywacja. To ułatwia rozwiązywanie podobnych pytań dotyczących obsługi interfejsu przez VoiceOver.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
To sposób pisania na klawiaturze ekranowej iOS, w którym najpierw odnajdujesz palcem klawisz (VoiceOver go odczytuje), a następnie wykonujesz gest aktywacji, aby znak został wpisany. Rozdziela to nawigację po klawiszach od "zatwierdzenia" wyboru.
Najczęściej zatwierdzenie (aktywacja) odbywa się przez dwukrotne stuknięcie w ekran, gdy właściwy klawisz jest wskazany. To ten sam mechanizm co aktywacja innych elementów interfejsu w VoiceOver.
W VoiceOver dotknięcie służy głównie do odczytania i wskazania elementu, a nie do wykonania akcji. Oderwanie palca kończy kontakt, ale nie musi uruchamiać aktywacji. W wielu ustawieniach potrzebny jest osobny gest zatwierdzający.
Nie jest to standardowy gest do aktywacji klawisza. Zatwierdzanie w VoiceOver opiera się na dwukrotnym stuknięciu. Trzykrotne stuknięcie może mieć inne funkcje zależnie od ustawień, ale nie jest typowym "Enter" dla klawiszy.
Nawigacja to szukanie klawisza i słuchanie odczytu VoiceOver. Wpisanie znaku następuje dopiero po aktywacji wskazanego klawisza (najczęściej dwukrotnym stuknięciem). To rozróżnienie jest kluczowe w zadaniach egzaminacyjnych.
Gdy użytkownik chce pisać szybciej na ekranie dotykowym, opierając się na pamięci ułożenia klawiszy oraz informacji głosowej z VoiceOver. Przydaje się w wiadomościach, notatkach i formularzach, szczególnie po wyćwiczeniu gestów.
Wpływ mogą mieć ustawienia związane z wprowadzaniem tekstu, echo klawiatury oraz wybrany sposób interakcji z klawiaturą ekranową. W praktyce tyfloinformatyk powinien sprawdzić konfigurację i dopasować ją do preferencji użytkownika.
Najczęściej mylone są gesty: pojedyncze stuknięcie (rozpoznanie elementu) z dwukrotnym stuknięciem (aktywacja). Częsty błąd to też przenoszenie nawyków z innych czytników ekranu lub z pisania bez VoiceOver.
Najlepiej ćwiczyć w prostej aplikacji (np. Notatki): odnajdować litery i konsekwentnie zatwierdzać je dwukrotnym stuknięciem. Pomaga też wolniejsze tempo, świadome rozdzielenie "szukam klawisza" od "aktywuję klawisz" oraz powtarzalne sekwencje.
Zasada VoiceOver (wskazanie elementu i aktywacja dwukrotnym stuknięciem) jest podobna, ale układ i rozmiar klawiatury mogą się różnić, co wpływa na ergonomię. Na egzaminie kluczowe jest rozumienie mechanizmu zatwierdzania znaku, nie rozmiaru ekranu.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 59% zdających egzamin. średnie

Specjaliści zwracają uwagę: "Dotykowe wprowadzanie tekstu w VoiceOver polega na odszukaniu litery na klawiaturze ekranowej i zatwierdzeniu jej przez dwukrotne stuknięcie w ekran."

Źródła:

  • Apple Support (User Guide): iPhone - Use VoiceOver on iPhone (sekcje o gestach i aktywacji elementów) https://support.apple.com/guide/iphone/turn-on-and-practice-voiceover-iph3e2e415f/ios (dostęp: 2026-02-27)
  • Apple Support (User Guide): iPhone - Type with VoiceOver / text input with VoiceOver (opis metod wprowadzania tekstu i aktywacji klawiszy) https://support.apple.com/guide/iphone/type-with-voiceover-iph2b7a2b9c/ios (dostęp: 2026-02-27)
  • Apple Support (Accessibility): VoiceOver (ogólne zasady działania, w tym aktywacja przez dwukrotne stuknięcie) https://support.apple.com/accessibility/iphone/vision/ (dostęp: 2026-02-27)

Materiały:

  • Dokumentacja Apple (Pomoc) dotycząca VoiceOver i wprowadzania tekstu
  • Materiały szkoleniowe z dostępności iOS dla początkujących (kursy, samouczki)
  • Ćwiczenia praktyczne: trening gestów VoiceOver na klawiaturze ekranowej w aplikacji Notatki

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego