Działalność gospodarcza polegająca na przechowywaniu dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców jest w Polsce działalnością regulowaną. Oznacza to, że nie wystarczy samo posiadanie wiedzy archiwistycznej czy doświadczenia — kluczowe są wymogi formalnoprawne, w tym dopuszczalna forma organizacyjna podmiotu oraz (co do zasady) wpis do właściwego rejestru.
Odpowiedź "nie może prowadzić osoba prywatna posiadająca średnie lub wyższe wykształcenie archiwistyczne." jest poprawna, bo istotą ograniczenia nie są kwalifikacje osoby, lecz to, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną (np. jednoosobowa działalność gospodarcza) nie spełnia wymogu dotyczącego formy prawnej prowadzenia tej działalności. Wykształcenie może być ważne dla jakości obsługi akt, ale nie znosi ustawowego wymogu co do podmiotu uprawnionego.
Odpowiedź "nie może prowadzić Stowarzyszenie Archiwistów Polskich." jest nieprawidłowa, ponieważ wskazany podmiot w praktyce może wykonywać taką działalność w zakresie przewidzianym przepisami (zgodnie z informacjami przywoływanymi w kontekście). Sam fakt bycia stowarzyszeniem nie oznacza automatycznego zakazu.
Odpowiedź "nie mogą prowadzić archiwa państwowe." jest błędna: archiwa państwowe są wymieniane jako podmioty, które mogą prowadzić przechowywanie dokumentacji osobowej i płacowej, a częstym błędem zdających jest traktowanie tej działalności wyłącznie jako usługi komercyjnej niedostępnej dla instytucji państwowych.
Odpowiedź "nie może prowadzić przedsiębiorca wpisany do rejestru przechowawców akt osobowych i płacowych." odwraca sens warunku. Wpis do rejestru jest co do zasady mechanizmem dopuszczającym do wykonywania działalności, a nie przesłanką zakazu. Na egzaminie warto pamiętać: forma prawna + spełnienie wymogów regulowanej działalności decydują o legalności, a nie same deklaracje kompetencji.