Pytanie polega na praktycznej ocenie przygotowania pokoju na podstawie zestawienia ilościowego. W pracy pomocniczej obsługi hotelowej to typowa czynność: porównuje się liczbę elementów wyposażenia z liczbą osób, dla których pokój ma być gotowy.
Odpowiedź "W pokoju brakuje jednej szklanki" wynika bezpośrednio z tabeli: dla dwóch osób podano tylko 1 szklankę. W podstawowym przygotowaniu pokoju drobne akcesoria przeznaczone do użytku indywidualnego (jak szklanki) zwykle zapewnia się w liczbie odpowiadającej liczbie gości. Skoro jest jedna sztuka, a pokój ma być dla dwóch osób, brakuje jednej.
Pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe, bo nie wskazują realnej niezgodności z tabeli:
- "Pokój jest prawidłowo przygotowany dla dwóch osób" – to nie pasuje do danych: występuje niedobór szklanek, więc przygotowanie nie jest kompletne.
- "W pokoju jest za dużo ręczników" – w tabeli są 2 ręczniki, co dla dwóch osób jest typową ilością i nie wskazuje na nadmiar.
- "W pokoju jest za dużo poduszek" – 2 poduszki również odpowiadają dwóm osobom w podstawowym wariancie; sama tabela nie daje podstaw do uznania tego za nadmiar.
Wskazówka egzaminacyjna: czytaj tabelę "wiersz po wierszu" i dla każdego elementu zadaj sobie pytanie, czy ma być liczony na osobę (np. ręczniki, szklanki), czy na pokój (np. pilot do telewizora). To zmniejsza ryzyko pomyłek wynikających z pośpiechu.