KWALIFIKACJA LES2 - CZERWIEC 2019

PYTANIE NR 8.
Formą ochrony młodników modrzewiowych przed jeleniowatymi jest
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Palikowanie to mechaniczne zabezpieczenie młodych drzewek (np. modrzewia) przed uszkadzaniem przez jeleniowate, m.in. poprzez utrudnienie spałowania i ocierania się o pędy lub pień. Pozostałe terminy odnoszą się do innych zabiegów (np. dla owadów) albo do uszkodzeń, a nie ochrony.

Pełne wyjaśnienie:

W młodnikach modrzewiowych częstym problemem są szkody powodowane przez jeleniowate, zwłaszcza uszkadzanie pędów i pni (m.in. spałowanie/ocieranie, zgryzanie). Jedną z praktycznych metod ograniczania takich szkód jest palikowanie, czyli zastosowanie elementów mechanicznych (palików) przy drzewkach, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń lub utrudnić zwierzynie dostęp do wrażliwych części rośliny.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?

  • Lepowanie kojarzy się z użyciem lepów/środków klejących w ochronie przed drobnymi szkodnikami (np. owadami). Nie jest to typowa ani skuteczna metoda ochrony młodników przed jeleniowatymi.
  • Osmykiwanie w praktyce leśnej oznacza rodzaj uszkodzeń/zdzierania kory i łyka (często przez zwierzynę), a nie zabieg ochronny. To zjawisko, któremu zapobiegamy, a nie metoda zabezpieczenia.
  • Obrączkowanie to celowe uszkodzenie/zdjęcie pasa kory dookoła pnia, stosowane w innych celach (np. przy zabiegach eliminacyjnych), ale nie jako ochrona przed jeleniowatymi; może wręcz osłabiać lub zamierać drzewo.

Wskazówka egzaminacyjna: w pytaniach o ochronę przed jeleniowatymi szukaj metod, które mają mechanicznie utrudnić kontakt zwierzyny z drzewkiem (np. paliki, osłony, grodzenia) albo zmienić atrakcyjność żeru (repelenty). Terminy opisujące uszkodzenie drzewa zwykle nie są odpowiedzią o ochronie.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Palikowanie to forma mechanicznego zabezpieczenia młodych drzewek poprzez ustawienie przy nich palików lub konstrukcji ochronnych. Celem jest ograniczenie szkód od zwierzyny (np. jeleniowatych), zwłaszcza gdy dochodzi do ocierania, spałowania lub łamania delikatnych pędów.
Modrzew w młodym wieku ma podatne pędy i korę, a na wielu powierzchniach jest atrakcyjny jako obiekt ocierania i uszkodzeń mechanicznych. Jeleniowate mogą powodować zgryzanie lub spałowanie, co obniża jakość hodowlaną drzew, spowalnia wzrost i zwiększa ryzyko deformacji.
Osmykiwanie to określenie uszkodzeń kory i łyka na pniu lub szyi korzeniowej, powstających wskutek działania zwierzyny. To nie jest metoda ochrony, tylko rodzaj szkody, którą rozpoznaje się w terenie i której zapobiega się poprzez odpowiednie zabezpieczenia (mechaniczne lub chemiczne).
Najczęściej stosuje się metody mechaniczne (np. palikowanie, osłony indywidualne, grodzenia) oraz chemiczne (repelenty zniechęcające do zgryzania). Wybór zależy od presji zwierzyny, wartości uprawy, dostępności siły roboczej i kosztów utrzymania zabezpieczeń.
Nie, rozwiązania oparte o lep/klej są kojarzone raczej z ochroną przed drobnymi szkodnikami (np. owadami) i nie stanowią standardowej ochrony przed zwierzyną grubą. Jeleniowate powodują szkody mechaniczne i żerowe, więc skuteczniejsze są bariery mechaniczne lub środki odstraszające (repelenty).
Metoda ochrony to działanie wykonywane przez człowieka (np. zabezpieczenie, osłona, grodzenie). Rodzaj szkody opisuje skutek działania czynnika (np. zgryzanie, spałowanie, osmykiwanie). Jeśli termin brzmi jak "uszkadzanie kory/pędów", zwykle jest to szkoda, a nie zabezpieczenie.
Ochronę indywidualną (np. palikowanie, osłonki) wybiera się, gdy szkody dotyczą wybranych gatunków domieszkowych lub cennych drzewek, a grodzenie całej powierzchni byłoby nieopłacalne albo trudne technicznie. Stosuje się ją też przy mniejszych powierzchniach lub punktowych odnowieniach.
Częsty błąd to dobór metody niepasującej do mechanizmu szkody (np. "na owady" zamiast na ssaki), albo mylenie nazwy szkody z nazwą zabiegu. Innym problemem jest zbyt późne zabezpieczenie, gdy uszkodzenia już wystąpiły, oraz brak kontroli i naprawy zabezpieczeń w sezonie.
Obrączkowanie polega na usunięciu pasa kory dookoła pnia, co przerywa transport asymilatów i może prowadzić do osłabienia lub zamierania drzewa. Jest to zabieg o innym przeznaczeniu niż ochrona przed zwierzyną. W kontekście młodników byłoby działaniem szkodliwym, a nie zabezpieczającym.
Ucz się parami: szkoda (np. zgryzanie, spałowanie, osmykiwanie) oraz odpowiadająca jej profilaktyka (osłony, palikowanie, grodzenia, repelenty). Pomaga też oglądanie zdjęć uszkodzeń i krótkie notatki "po czym poznać" dany typ szkody w terenie.
info

Około 53% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. trudne

W praktyce zawodowej kluczowe jest to, że palikowanie to mechaniczne zabezpieczenie młodych drzewek (np. modrzewia) przed uszkadzaniem przez jeleniowate, m.in. poprzez utrudnienie spałowania i ocierania się o pędy lub pień.

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty z hodowli lasu (dział: ochrona upraw i młodników przed zwierzyną)
  • Instrukcje i materiały szkoleniowe Lasów Państwowych dotyczące ograniczania szkód od zwierzyny
  • Notatki z zajęć zawodowych: zestawienie metod ochrony (mechaniczne, chemiczne, organizacyjne) i ich zastosowań

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego