W podłodze na gruncie warstwy mają różne funkcje (nośna, wyrównawcza, izolacyjna), dlatego w przekroju każda z nich powinna być opisana lub zwymiarowana. Pytanie sprawdza umiejętność czytania przekroju: trzeba odnaleźć na rysunku warstwę termoizolacji (zwykle materiał typu płyty izolacyjne) i odczytać przypisaną jej grubość.
Odpowiedź "10 cm" jest poprawna, ponieważ odpowiada wartości podanej przy warstwie oznaczonej jako termoizolacja w przekroju. W praktyce na rysunku może to być zapis liczbowy przy strzałce wymiarowej albo opis warstwy w legendzie/etykiecie.
Pozostałe propozycje są błędne, bo nie odpowiadają grubości wskazanej dla termoizolacji na rysunku, nawet jeśli mogą być spotykane jako grubości innych warstw lub w innych rozwiązaniach konstrukcyjnych:
- "4 cm" bywa kojarzone z cienkimi warstwami wyrównawczymi, ale nie wynika z oznaczenia termoizolacji w tym przekroju.
- "14 cm" i "15 cm" mogą brzmieć wiarygodnie jako izolacja w innym projekcie, jednak w tym zadaniu kluczowe jest trzymanie się danych z rysunku, a nie "typowych" wartości.
Wskazówka egzaminacyjna: przed wyborem odpowiedzi upewnij się, że czytasz wymiar przypisany właśnie do termoizolacji, a nie do jastrychu, betonu podkładowego czy podsypki. Zwracaj też uwagę na jednostki (mm/cm) i na to, czy wymiar dotyczy całej warstwy czy tylko jednego elementu.