KWALIFIKACJA PGF1 + PGF2 - CZERWIEC 2017

PYTANIE NR 29.
Ilości pobieranej z kałamarza farby nie można regulować
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Ilość farby pobieranej z kałamarza reguluje się nastawami układu farbowego: szczeliną między nożem kałamarza a duktorem, prędkością obrotową duktora oraz częstotliwością pracy przybieracza. Zwiększenie prędkości maszyny zmienia głównie tempo zużycia farby, ale nie jest bezpośrednią regulacją poboru z kałamarza.

Pełne wyjaśnienie:

W maszynie offsetowej ilość farby pobieranej z kałamarza jest kształtowana przez elementy i nastawy układu farbowego. Kałamarz stanowi zbiornik farby, a walec pobierający (duktor) cyklicznie zabiera farbę i przekazuje ją dalej do systemu walców roztarczowych oraz nakładających.

Dlaczego "zwiększeniem prędkości maszyny" jest poprawne jako odpowiedź na negację?
Prędkość maszyny drukującej jest parametrem produkcyjnym (ile arkuszy na godzinę), więc wpływa na tempo zużycia farby w całym procesie. Nie jest jednak bezpośrednim pokrętłem/nastawą, która zmienia ilość farby pobieranej z kałamarza na cykl pracy układu farbowego. Innymi słowy: można szybciej "zużywać" farbę, ale nie jest to to samo, co regulacja jej poboru z kałamarza.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne?

  • "zmieniając prędkość obrotową duktora farbowego" – to typowy parametr regulacyjny: częstsze/inna dynamika pobierania farby z kałamarza wpływa na ilość farby przekazywanej do dalszych walców.
  • "ustalając częstotliwość pracy przybieracza farbowego" – przybieracz (walec wibracyjny/oscylacyjny) wpływa na rozprowadzanie farby i zapotrzebowanie układu, co w praktyce jest wykorzystywane do stabilizacji i wyrównania podawania farby.
  • "zmieniając wielkość szczeliny między nożem kałamarza a duktorem" – to jeden z podstawowych sposobów dozowania: szczelina determinuje grubość warstwy farby, jaką duktor może pobrać z kałamarza.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w pytaniu pojawia się "kałamarz/duktor/nóż", szukaj odpowiedzi dotyczących nastaw mechanicznych i pracy walców układu farbowego. Odpowiedzi o prędkości całej maszyny często dotyczą wydajności, a nie bezpośredniej regulacji poboru farby.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Kałamarz farbowy to zespół/zbiornik, w którym znajduje się farba drukarska przed podaniem jej do układu farbowego. Z kałamarza farba jest pobierana przez walec (duktor), a ilość pobieranej farby zależy od nastaw dozowania, np. szczeliny przy nożu kałamarza.
Duktor to walec pobierający farbę z kałamarza i przekazujący ją do dalszych walców układu farbowego. Zmiana jego prędkości lub sposobu pracy wpływa na dynamikę poboru farby, dlatego jest traktowana jako parametr bezpośrednio związany z dozowaniem farby.
Prędkość maszyny opisuje wydajność produkcji (np. arkusze na godzinę). Zwiększenie prędkości może zwiększyć tempo zużycia farby, ale nie jest bezpośrednią nastawą układu farbowego odpowiedzialną za pobór farby z kałamarza. Regulacja poboru odbywa się przez elementy układu farbowego.
Szczelina między nożem kałamarza a duktorem determinuje grubość warstwy farby, jaką może zabrać walec pobierający. Większa szczelina zwykle oznacza możliwość pobrania większej ilości farby, a mniejsza – ograniczenie poboru. To jedna z podstawowych regulacji dozowania farby.
Przybieracz (walec o pracy cyklicznej/oscylacyjnej) wspiera rozprowadzanie farby w układzie i wpływa na to, jak farba jest "zabierana" i wyrównywana między walcami. Ustalanie częstotliwości jego pracy pomaga stabilizować podawanie farby i ograniczać nierównomierności na odbitce.
Do bezpośrednich nastaw dozowania zalicza się te, które zmieniają pobór farby na wejściu układu: szczelinę noża kałamarza (grubość warstwy farby) oraz parametry pracy walców pobierających/przekazujących, np. prędkość duktora. To one wpływają na ilość farby podawanej do dalszych walców.
Regulacja poboru dotyczy tego, ile farby układ pobiera z kałamarza (nastawy noża, duktora, pracy walców). Zużycie farby to ilość farby "schodząca" w czasie produkcji i rośnie wraz z liczbą drukowanych arkuszy. Wzrost prędkości zwiększa zużycie, ale nie musi oznaczać właściwej regulacji poboru.
Najczęstszy błąd to utożsamienie prędkości produkcji z regulacją układu farbowego: skoro szybciej drukuje, to "musi podać więcej farby". W testach warto sprawdzać, czy pytanie dotyczy elementów układu farbowego (kałamarz, nóż, duktor, walce), czy parametrów wydajności maszyny.
Nie zawsze wprost, bo efekt zależy od całego układu: ustawień szczeliny noża, pracy przybieraczy, rozprowadzania na walcach i warunków druku. Zmiana prędkości duktora wpływa na pobór i transport farby, ale ostateczna ilość na odbitce jest wynikiem zrównoważenia wielu nastaw oraz stabilności procesu.
Ucz się "mapy" układu farbowego: kałamarz → duktor → walce roztarczowe/nakładające. Zrozum, które parametry są nastawami dozowania (szczelina noża, praca duktora/przybieraczy), a które są parametrami produkcji (prędkość maszyny). Rozwiązuj zadania z negacją: "czego nie można".
info

Statystycznie 52% uczniów zna prawidłową odpowiedź. trudne

Według specjalistów z branży: "Ilość farby pobieranej z kałamarza reguluje się nastawami układu farbowego: szczeliną między nożem kałamarza a duktorem, prędkością obrotową duktora oraz częstotliwością pracy przybieracza."

Materiały:

  • Instrukcje/DTR producentów maszyn offsetowych dotyczące układu farbowego (sekcje: ink fountain, ductor, vibrator)
  • Podręczniki technologii druku offsetowego omawiające układ farbowy i nastawy farbowe
  • Materiały szkoleniowe z przygotowania maszyny offsetowej (regulacja kałamarza, duktora i przybieraczy)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego