KWALIFIKACJA HGT6 - TEST WIEDZY NR 1

PYTANIE NR 12.
Jako recepcjonista, musisz obsługiwać różne programy komputerowe podczas przyjmowania płatności. Który z poniższych programów najprawdopodobniej będziesz musiał obsłużyć?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Recepcjonista najczęściej pracuje w systemie hotelowym łączącym rezerwacje, dane gości oraz rozliczenia pobytu.
Taki program wspiera naliczanie opłat, księgowanie płatności i wystawianie dokumentów sprzedaży, czego nie zapewniają typowe narzędzia do grafiki, prezentacji ani tworzenia stron WWW.

Pełne wyjaśnienie:

W pracy recepcji kluczowe są zadania takie jak: obsługa rezerwacji, zameldowanie i wymeldowanie gościa, dopisywanie usług do rachunku oraz przyjmowanie i księgowanie płatności. Do tego potrzebny jest branżowy system recepcyjny (często określany jako system do zarządzania rezerwacjami lub system hotelowy typu PMS), który łączy informacje o pobycie z rozliczeniem.

Odpowiedź "Program do zarządzania systemem rezerwacji hotelu" jest właściwa, bo w praktyce recepcja korzysta z oprogramowania, w którym można m.in. sprawdzić rezerwację, naliczyć opłaty za noclegi i usługi dodatkowe, a następnie zarejestrować płatność (np. gotówką lub kartą) i zamknąć pobyt.

Pozostałe propozycje są nietrafne, ponieważ dotyczą narzędzi ogólnych i nie wspierają typowego procesu recepcyjnego:

  • Program do edycji grafiki służy do tworzenia i obróbki obrazów (np. materiały marketingowe), ale nie do obsługi rozliczeń gości.
  • Program do tworzenia prezentacji multimedialnych przydaje się do slajdów i komunikacji, nie do prowadzenia rezerwacji i księgowania płatności.
  • Program do tworzenia stron internetowych służy do budowy serwisów WWW; nawet jeśli hotel ma stronę z rezerwacją, recepcja na stanowisku pracy zwykle rozlicza pobyty w systemie recepcyjnym, a nie w edytorze stron.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w pytaniu pojawiają się płatności, rozliczenia i pobyt gościa, szukaj odpowiedzi związanej z systemem recepcji/rezerwacji, a nie z narzędziami biurowymi czy kreatywnymi.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):

System PMS to centralne oprogramowanie hotelowe do obsługi pobytu gościa: rezerwacji, zameldowania, wymeldowania oraz rozliczeń.

W recepcji pozwala prowadzić kartę pobytu, dopisywać usługi, kontrolować saldo i rejestrować płatności, a także generować podstawowe raporty.

Najczęściej są to system recepcyjny (PMS/rezerwacje), narzędzia do płatności (np. integracja z terminalem), poczta e-mail i komunikator wewnętrzny, a czasem systemy sprzedaży kanałowej.

Programy typu grafika czy tworzenie stron WWW nie są typowym narzędziem stanowiska recepcji.

Bo rozliczenie dotyczy konkretnej rezerwacji i pobytu: liczby dób, stawek, usług dodatkowych i ewentualnych dopłat.

System recepcyjny przechowuje te dane w jednym miejscu i pozwala zaksięgować płatność do właściwego gościa, zamiast prowadzić rozliczenia "na boku".

Zwykle wskazuje się formę płatności, kwotę, walutę (jeśli dotyczy), datę oraz przypisanie do rachunku gościa. Często dochodzą informacje o fakturze/paragonie i status rozliczenia pobytu.

Szczegóły zależą od konkretnego systemu używanego w obiekcie.

Najczęściej nie jest to wymagane na stanowisku recepcji. Zadania recepcjonisty koncentrują się na obsłudze gościa, rezerwacjach, korespondencji oraz rozliczeniach.

Stroną WWW zajmuje się zwykle dział marketingu, zewnętrzna firma lub administrator systemów.

Bywa przydatny okazjonalnie, np. do przygotowania krótkiej prezentacji oferty dla grupy lub szkolenia wewnętrznego.

Nie jest jednak narzędziem kluczowym do przyjmowania płatności i rozliczania pobytu, więc w pytaniach egzaminacyjnych zwykle nie będzie odpowiedzią właściwą.

System rezerwacji/recepcji jest opisany jako narzędzie do obsługi pobytu gościa (rezerwacja, meldunek, rozliczenie). Program biurowy służy do tworzenia treści (slajdy, dokumenty) i nie zawiera funkcji hotelowych.

W treści pytania szukaj słów: rezerwacja, pobyt, rozliczenie, wymeldowanie.

Częsty błąd to wybór programów "ogólnych" (prezentacje, grafika), bo są znane z codziennego użycia w szkole. Drugi błąd to nieuwzględnienie procesu recepcyjnego: rezerwacja musi łączyć się z rozliczeniem pobytu.

Warto kojarzyć recepcję z systemem branżowym, nie z pakietem biurowym.

To oprogramowanie, w którym rejestruje się i zarządza rezerwacjami (terminy, pokoje, stawki) oraz danymi gości.

W praktyce recepcja wykorzystuje je też do obsługi pobytu i rozliczeń, bo dane rezerwacji są podstawą do naliczania opłat i kontroli płatności.

Ucz się procesu: zapytanie → rezerwacja → meldunek → dopisywanie usług → rozliczenie → wymeldowanie. Do każdego etapu dopasuj, jakie dane są potrzebne w systemie recepcyjnym.

Dobrze działa praca na scenariuszach i zrzutach ekranu z przykładowych systemów PMS.

info

Około 76% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. średnio łatwe

Źródła:

  • Oracle Hospitality OPERA Cloud Property Management - opis produktu (funkcje front office i rozliczenia), https://www.oracle.com/industries/hospitality/opera-cloud-property-management/ (dostęp: 2026-03-01)
  • Mews PMS - opis funkcji systemu hotelowego (rezerwacje, płatności, rozliczenia), https://www.mews.com/en/products/hotel-pms (dostęp: 2026-03-01)
  • Wikipedia (EN), "Property management system" (PMS w hotelarstwie), https://en.wikipedia.org/wiki/Property_management_system (dostęp: 2026-03-01)

Materiały:

  • Instrukcje i materiały szkoleniowe do hotelowych systemów PMS (moduł recepcja/rozliczenia)
  • Podręczniki i skrypty z organizacji pracy recepcji (Front Office)
  • Ćwiczenia praktyczne: scenariusze zameldowania, dopłat i wymeldowania w PMS

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego