KWALIFIKACJA SPL1 - PAŹDZIERNIK 2016 (test 2)

PYTANIE NR 2.
Jeżeli założy się, że zamówienia klienta mają być realizowane bezpośrednio z magazynu wyrobów gotowych producenta, to należy zastosować model zaopatrzenia materiałowego dla produkcji na
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Jeżeli zamówienia klientów są realizowane bezpośrednio z magazynu wyrobów gotowych producenta, oznacza to, że najpierw wytwarza się wyroby na zapas, a dopiero potem sprzedaje i wydaje je z magazynu. Taki sposób działania odpowiada produkcji "na magazyn".

Pełne wyjaśnienie:

Warunek kluczowy w pytaniu to realizacja zamówień klienta bezpośrednio z magazynu wyrobów gotowych. Oznacza to, że producent utrzymuje zapas wyrobów gotowych, a obsługa klienta polega na kompletacji i wydaniu towaru ze stanu magazynowego. To jest charakterystyczne dla modelu produkcji na magazyn (w praktyce: najpierw wytworzenie i zgromadzenie zapasu, potem sprzedaż i dystrybucja).

Odpowiedź "magazyn." jest więc zgodna z logiką procesu: zapas jest punktem rozdziału między produkcją a realizacją zamówienia, a klient jest obsługiwany z dostępnych wyrobów gotowych.

Pozostałe odpowiedzi nie pasują do opisanego sposobu realizacji:

  • "zamówienie." sugeruje uruchamianie wytwarzania pod konkretnego klienta (realizacja po wpływie zamówienia), co jest przeciwieństwem sytuacji, gdy wysyłka następuje z magazynu wyrobów gotowych.
  • "montaż." odnosi się do strategii, w której finalizacja produktu następuje na etapie montażu po poznaniu potrzeb klienta; w pytaniu nie ma informacji o konfiguracji/odkładaniu montażu, tylko o gotowych wyrobach dostępnych w magazynie.
  • "popyt." to pojęcie opisujące zapotrzebowanie rynku, a nie model realizacji produkcji/zaopatrzenia. Popyt może sterować decyzjami planistycznymi, ale nie jest nazwą modelu "produkcja na …" w tym ujęciu.

W praktyce magazyniera-logistyka rozróżnienie tych modeli przekłada się na inne decyzje: poziom zapasu, częstotliwość uzupełniania, organizację kompletacji oraz ryzyko braków lub nadwyżek. Jeśli firma chce wysyłać "od ręki", zwykle musi utrzymywać zapas wyrobów gotowych, czyli działać w modelu na magazyn.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Oznacza to, że produkt jest już wytworzony i znajduje się w zapasie. Po złożeniu zamówienia realizacja polega głównie na kompletacji, pakowaniu i wydaniu/wysyłce z magazynu, a nie na uruchamianiu produkcji pod konkretnego klienta.
Szukaj informacji o tym, że klient jest obsługiwany "z magazynu", "z zapasu", "z wyrobów gotowych" lub że wysyłka jest natychmiastowa. To wskazuje na utrzymywanie zapasu i wcześniejsze wytwarzanie produktów przed otrzymaniem zamówień.
Produkcja na zamówienie zakłada, że wyrób powstaje dopiero po złożeniu zamówienia (lub po jego potwierdzeniu). Wtedy magazyn wyrobów gotowych nie jest głównym źródłem realizacji, bo kluczowy jest czas wytworzenia i przepływ z produkcji do klienta.
W produkcji na montaż utrzymuje się zapas komponentów lub półproduktów, a dopiero po poznaniu wymagań klienta wykonuje się finalny montaż/konfigurację. W produkcji na magazyn utrzymuje się zapas już gotowych wyrobów, gotowych do wydania.
Zapas bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko braków, gdy popyt jest zmienny lub dostawy/produkcja mają opóźnienia. Przy realizacji z magazynu jest szczególnie ważny, bo klient oczekuje dostępności "od ręki", a brak w magazynie obniża poziom obsługi.
Zwykle nie. "Popyt" opisuje zapotrzebowanie rynku, a modele "produkcja na …" odnoszą się do sposobu organizacji realizacji (z zapasu, pod zamówienie, na montaż). Popyt może wpływać na planowanie, ale nie jest nazwą modelu realizacji.
Najczęściej są to krótszy czas dostawy, prostsza organizacja kompletacji i możliwość szybkiej reakcji na zamówienia. Minusem może być koszt utrzymania zapasu i ryzyko przestarzenia lub nadwyżek, jeśli prognozy sprzedaży okażą się błędne.
Częsty błąd to kierowanie się słowem "zamówienie" i automatyczne wybieranie modelu "na zamówienie", mimo że treść wskazuje na realizację z zapasu. Drugi błąd to mylenie modelu realizacji z pojęciami typu popyt lub montaż.
Gdy popyt jest dość przewidywalny, a klienci oczekują krótkiego czasu realizacji. Sprawdza się też przy produktach standardowych, powtarzalnych. Wtedy magazyn wyrobów gotowych pełni rolę bufora i przyspiesza obsługę zamówień.
Ucz się rozpoznawać punkt rozdziału: czy zamówienie uruchamia produkcję, czy tylko wydanie z zapasu. Ćwicz krótkie definicje i przykłady (magazyn wyrobów gotowych vs komponenty vs produkcja pod klienta) oraz analizuj słowa-klucze w treści zadania.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 57% zdających egzamin. średnie

Eksperci podkreślają: "Jeżeli zamówienia klientów są realizowane bezpośrednio z magazynu wyrobów gotowych producenta, oznacza to, że najpierw wytwarza się wyroby na zapas, a dopiero potem sprzedaje i wydaje je z magazynu."

Materiały:

  • Podręczniki z podstaw logistyki i gospodarki magazynowej (rozdziały o zapasach i obsłudze zamówień)
  • Materiały dydaktyczne z planowania produkcji i sterowania zapasami (MTS/MTO/ATO)
  • Słowniki/kompendia terminów logistycznych i produkcyjnych (hasła: zapas, magazyn wyrobów gotowych, realizacja zamówień)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego