W przypadku kobiet w ciąży przepisy przewidują szczególną ochronę przy pracach na stanowiskach z monitorami ekranowymi. Kluczowe są tu dwa warunki jednocześnie:
- limit dobowy: praca przy komputerze może trwać łącznie do 8 godzin na dobę,
- limit jednorazowy i przerwy: czas spędzony przy obsłudze monitora nie może jednorazowo przekraczać 50 minut; po tym czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa.
Istotne jest także to, że ta 10-minutowa przerwa jest wliczana do czasu pracy, czyli nie obniża wynagrodzenia i stanowi element prawidłowej organizacji dnia pracy. W praktyce tworzy to cykl: 50 minut pracy + 10 minut przerwy = 60 minut. Dzięki temu w trakcie 8-godzinnego dnia pracy pracodawca musi zaplanować regularne, obowiązkowe przerwy.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?
- "4 godzin bez przerw" jest błędne, bo opiera się na nieaktualnym podejściu (dawny sztywny limit) oraz pomija obowiązkowe przerwy po 50 minutach.
- "6 godzin z przerwami co godzinę" jest błędne, ponieważ nie wynika z aktualnej reguły. Przerwa ma następować po maksymalnie 50 minutach pracy przy monitorze, a nie "co godzinę" w dowolnym układzie.
- "8 godzin bez ograniczeń" jest błędne, bo nawet przy dopuszczalnych 8 godzinach istnieje ograniczenie jednorazowe (50 minut) oraz wymóg co najmniej 10-minutowej przerwy.
W zadaniach egzaminacyjnych warto zapamiętać, że aktualne wymagania koncentrują się na regularności przerw, a nie na samym skracaniu dobowego czasu pracy do 4 godzin.