U 92-letniej osoby z zaburzeniami równowagi kluczowym celem podczas kąpieli jest minimalizacja ryzyka upadku. Łazienka to środowisko szczególnie niebezpieczne: wilgoć, mokra podłoga i ograniczona przestrzeń sprzyjają poślizgnięciom. Dodatkowo w wieku podeszłym często występuje osłabienie siły mięśniowej, wolniejsze reakcje oraz gorsza koordynacja, co pogłębia problem stabilności.
Odpowiedź "Kąpiel pod natryskiem w pozycji stojącej." jest właściwa, ponieważ wymaga długotrwałego utrzymywania pionowej postawy i przenoszenia ciężaru ciała na mokrym podłożu. Przy zaburzeniach równowagi nawet niewielkie zachwianie może skończyć się upadkiem, urazem głowy lub złamaniem.
Pozostałe propozycje są bardziej bezpieczne, bo wprowadzają stabilizację lub odciążenie kończyn dolnych:
- "Kąpiel pod natryskiem w pozycji siedzącej." – pozycja siedząca zwiększa powierzchnię podparcia i zmniejsza ryzyko nagłej utraty równowagi.
- "Kąpiel w wannie z nakładanym siedziskiem." – siedzisko pozwala myć ciało w stabilniejszej pozycji, ograniczając konieczność stania.
- "Kąpiel w wannie na podnośniku wannowym." – podnośnik pomaga w bezpiecznym wejściu/wyjściu i utrzymaniu pozycji, co bywa istotne przy znacznej niesprawności.
W praktyce opiekun medyczny powinien dodatkowo zadbać o asekurację, usunięcie przeszkód, maty antypoślizgowe, odpowiednią temperaturę wody i przygotowanie wszystkich przyborów przed rozpoczęciem czynności. To ogranicza pośpiech i niepotrzebne przemieszczanie się podopiecznego.