KWALIFIKACJA TWO1 - CZERWIEC 2022

PYTANIE NR 22.
Który przegląd stanu technicznego budowli wodnych wykonywany jest co najmniej dwa razy w roku?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Przegląd wykonywany co najmniej dwa razy w roku ma charakter cykliczny i zaplanowany, czyli jest przeglądem okresowym.
Określenia typu "bieżący" lub "stały" odnoszą się raczej do nadzoru i działań wykonywanych na co dzień, a nie do minimalnej liczby przeglądów w roku.

Pełne wyjaśnienie:

Pytanie dotyczy tego, jaki rodzaj przeglądu stanu technicznego budowli wodnych wykonuje się co najmniej dwa razy w roku. Sformułowanie "co najmniej … razy w roku" wskazuje na czynność wykonywaną w ustalonych odstępach czasu, a więc o charakterze cyklicznym.

Odpowiedź "Okresowy" pasuje do takiego opisu, ponieważ przegląd okresowy to przegląd realizowany w określonych terminach (np. zgodnie z harmonogramem utrzymania obiektu lub wymaganiami formalnymi). W praktyce ma on na celu systematyczną ocenę stanu technicznego elementów budowli wodnej oraz wychwytywanie pogorszeń stanu zanim przerodzą się w awarię.

Pozostałe propozycje są mylące typowo z powodów językowych:

  • "Bieżący" kojarzy się z działaniami wykonywanymi na bieżąco (regularne obserwacje, drobne czynności utrzymaniowe), ale nie opisuje wprost wymaganej częstotliwości w skali roku.
  • "Stały" sugeruje ciągły nadzór (ciągłe monitorowanie, obserwacje, pomiary), a nie przegląd realizowany dwa razy w roku.
  • "Podstawowy" nie jest jednoznaczną kategorią częstotliwości; brzmi jak poziom/zakres przeglądu, a nie jego cykliczność.

W przygotowaniu do egzaminu warto zapamiętać zasadę: gdy w treści pojawia się wymóg typu "raz/dwa razy w roku", zwykle chodzi o przegląd okresowy (czyli zaplanowaną kontrolę), a nie o nadzór bieżący czy stały monitoring.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Przegląd okresowy to zaplanowana, cykliczna ocena stanu technicznego budowli wodnej wykonywana w określonych terminach. Jej celem jest wykrycie uszkodzeń i nieprawidłowości (np. ubytków umocnień, rozmyć, nieszczelności) oraz udokumentowanie wyników w protokole.
Sformułowanie "co najmniej dwa razy w roku" opisuje minimalną częstotliwość w skali roku, czyli czynność wykonywaną cyklicznie. To typowa cecha przeglądu okresowego, a nie nadzoru bieżącego czy stałego monitoringu, które nie mają tak określonej liczby "razy w roku".
"Bieżący" dotyczy działań prowadzonych na co dzień lub regularnych obserwacji w trakcie eksploatacji (np. po opadach, podczas pracy urządzeń). "Okresowy" oznacza formalnie zaplanowany przegląd w określonych terminach, wykonywany według harmonogramu i zwykle zakończony protokołem.
Nie. "Stały" sugeruje ciągły nadzór (np. stałe obserwacje, monitoring, system pomiarowy), natomiast "okresowy" to kontrola wykonywana w konkretnych terminach. W pytaniach egzaminacyjnych częstotliwość "x razy w roku" najczęściej odnosi się do przeglądu okresowego.
Zwykle sprawdza się m.in. stan korpusu i skarp, umocnienia, obiekty towarzyszące (jaz, śluza), oznaki filtracji i przecieków, deformacje i spękania, stan urządzeń zamykających oraz drożność przepustów. Dokładny zakres zależy od rodzaju obiektu i dokumentacji eksploatacyjnej.
Dodatkowe kontrole wykonuje się np. po wezbraniach, silnych opadach, zatorach lodowych, uszkodzeniach mechanicznych lub zauważeniu niepokojących objawów (nowe przecieki, rozmycia, przemieszczenia). Ich celem jest szybka ocena zagrożenia i podjęcie działań zabezpieczających.
Najczęściej sporządza się protokół lub raport z przeglądu: opis stanu, wykaz usterek, zalecenia naprawcze, termin usunięcia nieprawidłowości i ewentualne ograniczenia eksploatacji. W praktyce dokumentacja ta wspiera planowanie robót utrzymaniowych i rozliczanie prac.
Typowe błędy to kierowanie się potocznym znaczeniem słów ("stały" = często) zamiast znaczeniem technicznym oraz nieuwzględnienie, że pytanie dotyczy minimalnej liczby przeglądów w roku. Pomaga wyszukiwanie w treści sygnałów typu "razy w roku" → okresowy.
Zazwyczaj nie, bo "podstawowy" opisuje raczej poziom lub zakres, a nie cykliczność. Jeśli pytanie dotyczy harmonogramu (np. "dwa razy w roku"), poprawną kategorią jest taka, która definiuje przegląd przez częstotliwość, czyli "okresowy".
Warto stworzyć krótką ściągę pojęć: bieżący (codzienny nadzór), okresowy (cykliczny wg terminów), stały (ciągły monitoring). Następnie ćwiczyć zadania, w których pojawiają się liczby "razy w roku" i dopasowywać je do przeglądu okresowego oraz typowych przykładów z praktyki.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 55% zdających egzamin. średnie

Materiały:

  • Materiały dydaktyczne z zakresu eksploatacji i utrzymania budowli hydrotechnicznych (skrypty szkolne/branżowe)
  • Instrukcje eksploatacji i utrzymania przykładowych obiektów hydrotechnicznych (jaz, zapora, wał przeciwpowodziowy)
  • Treści o kontrolach okresowych obiektów budowlanych dostępne w serwisach instytucji publicznych (np. poradniki dot. kontroli obiektów)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego