KWALIFIKACJA HGT7 - CZERWIEC 2018

PYTANIE NR 13.
Który typ ustawienia sal należy uwzględnić w programie kongresu dla kilkuset prawników?
Ilustracja przedstawia cztery różne typy ustawienia sal, które mogą być używane podczas organizacji wydarzeń takich jak
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Ustawienie teatralne jest najczęściej wybierane na kongresy z dużą liczbą uczestników, gdy program opiera się na prelekcjach i wystąpieniach ze сценy. Zapewnia największą liczbę miejsc na danej powierzchni, dobrą widoczność i prostą organizację ruchu publiczności, bez potrzeby ustawiania stołów.

Pełne wyjaśnienie:

Przy planowaniu programu kongresu dla kilkuset uczestników kluczowe jest, aby układ sali wspierał odbiór wystąpień: widoczność prelegenta, ekranów i prezentacji oraz sprawną logistykę wejść/wyjść. W takiej sytuacji najlepszym wyborem jest ustawienie teatralne (rzędy krzeseł skierowane w stronę sceny), ponieważ pozwala uzyskać największą pojemność sali przy zachowaniu czytelnej orientacji widowni.

Dlaczego inne ustawienia zwykle nie pasują do "kilkuset" osób w części plenarnej?

  • Ustawienie szkolne/klasowe (stoły w rzędach) zwiększa komfort notowania, ale znacząco zmniejsza liczbę miejsc i wymaga większej powierzchni; lepiej sprawdza się przy szkoleniach lub mniejszych grupach.
  • Ustawienie konferencyjne (np. podkowa, "U", stół narad) jest przeznaczone do dyskusji i pracy w gronie, a nie do słuchania przez kilkaset osób; widoczność i komunikacja w tak dużej grupie nie będą optymalne.
  • Ustawienie bankietowe (okrągłe stoły) jest właściwe głównie dla posiłków i części integracyjnej; w części merytorycznej utrudnia koncentrację na scenie oraz pogarsza widoczność ekranu.

W praktyce duże kongresy często łączą kilka układów: teatralny na sesje plenarne, a inne ustawienia w salach warsztatowych lub podczas bankietu. Na egzaminie warto kierować się zasadą: jeśli dominują wykłady dla bardzo dużej grupy, wybieraj układ zapewniający maksymalną liczbę miejsc i orientację na scenę.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Najczęściej spotkasz: teatralne (rzędy krzeseł), szkolne (stoły w rzędach), konferencyjne (podkowa/stoły narad) i bankietowe (okrągłe stoły). Wybór zależy od celu: prelekcje, szkolenie, dyskusja lub posiłek.
Ustawienie teatralne maksymalizuje liczbę miejsc na tej samej powierzchni i kieruje uwagę uczestników na scenę oraz ekran. To kluczowe, gdy program jest wykładowy (sesje plenarne). Dodatkowo ułatwia szybkie wpuszczanie i wypuszczanie publiczności między blokami.
To układ, w którym stoją wyłącznie krzesła ustawione w rzędy, skierowane w stronę prelegenta/sceny. Zwykle nie ma stołów dla uczestników. Ten format jest typowy dla wykładów, konferencji i kongresów, gdzie priorytetem jest widoczność i pojemność sali.
Wtedy rozważa się ustawienie szkolne/klasowe, bo zapewnia blaty do pisania i miejsce na materiały szkoleniowe. Trzeba jednak pamiętać, że stoły znacząco zmniejszają pojemność sali, więc przy bardzo dużej liczbie osób może być potrzebna większa przestrzeń albo podział na grupy.
Ustawienie konferencyjne (np. podkowa, stół narad) wybiera się wtedy, gdy celem jest dyskusja, negocjacje, panel z aktywnym udziałem uczestników i kontakt wzrokowy między stronami. Sprawdza się dla mniejszych grup; przy kilkuset osobach traci sens, bo nie wspiera komunikacji całej grupy.
Tak, ale zwykle nie do części wykładowej. Ustawienie bankietowe (okrągłe stoły) sprawdza się podczas kolacji, przerw networkingowych lub gali. Na sesje plenarne może pogorszyć widoczność sceny i utrudnić skupienie, dlatego często łączy się je z układem teatralnym w różnych częściach wydarzenia.
Częsty błąd to wybór układu "bo tak się nazywa" (np. konferencyjne na każdą konferencję) bez analizy celu spotkania. Inny błąd to ignorowanie pojemności: stoły zwiększają komfort, ale zmniejszają liczbę miejsc. W praktyce trzeba pogodzić cel merytoryczny, przestrzeń i logistykę.
W programie warto rozdzielić: sesje plenarne (często układ teatralny), warsztaty (szkolny lub wyspy), panele dyskusyjne (podkowa) i część wieczorną (bankiet). Trzeba też zaplanować czas na ewentualne przezbrojenie sali przez obsługę.
Najlepiej w głównych salach plenarnych, audytoriach i dużych salach konferencyjnych, gdzie przewidziano scenę, mównicę, nagłośnienie i ekran. Układ teatralny jest też wygodny, gdy liczy się szybka wymiana uczestników między blokami programu oraz jasne "frontowe" ustawienie względem prezentacji.
Ucz się poprzez skojarzenie: teatralne = wykład dla dużej grupy, szkolne = nauka i notowanie, konferencyjne = dyskusja w małym gronie, bankietowe = posiłek i networking. Na egzaminie zawsze najpierw ustal cel spotkania i liczbę osób.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 63% zdających egzamin. średnie

Specjaliści zwracają uwagę: "Ustawienie teatralne jest najczęściej wybierane na kongresy z dużą liczbą uczestników, gdy program opiera się na prelekcjach i wystąpieniach ze сценy."

Materiały:

  • Brak możliwości weryfikacji źródła - wiedza ogólna z dziedziny organizacji konferencji i eventów
  • Materiały dydaktyczne obiektów konferencyjnych (plany sal i przykładowe ustawienia) – wymagają dostępu do konkretnych publikacji
  • Podręczniki/kompendia z zakresu organizacji kongresów i konferencji – wymagają wskazania konkretnego tytułu przez szkołę

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego