KWALIFIKACJA INF1 - STYCZEŃ 2018 (test 2)

PYTANIE NR 37.
Który z mechanizmów odpowiada za jakość usług w sieci IP?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
QoS (Quality of Service) to zestaw mechanizmów w sieciach IP służących do utrzymania wymaganej jakości transmisji, np. przez klasyfikację i priorytetyzację ruchu oraz kolejkowanie. DNS służy do tłumaczenia nazw na adresy, a ARP do mapowania IP↔MAC, więc nie zapewniają jakości usług.

Pełne wyjaśnienie:

Mechanizmy QoS (Quality of Service) w sieci IP służą do tego, aby ruch o różnych wymaganiach (np. telefonia VoIP, wideokonferencje, transmisje danych, kopie zapasowe) był obsługiwany w sposób kontrolowany. W praktyce QoS odnosi się do parametrów takich jak opóźnienie, zmienność opóźnień (jitter), straty pakietów oraz dostępna przepływność. Realizuje się to m.in. przez klasyfikację i oznaczanie pakietów, nadawanie priorytetów, kolejkowanie, a także ograniczanie lub wygładzanie ruchu.

Odpowiedź "QoS" jest więc poprawna, ponieważ jako jedyna wskazuje mechanizm/zbiór mechanizmów bezpośrednio projektowanych do utrzymania jakości usług transmisyjnych w IP.

Pozostałe propozycje nie dotyczą jakości usług:

  • "DNS" (system nazw domen) odpowiada za tłumaczenie nazw (np. hostów i domen) na adresy IP. Może wpływać na czas zestawiania połączenia (np. gdy rozwiązywanie nazw jest wolne), ale nie jest mechanizmem sterowania jakością transmisji pakietów w sieci.
  • "ARP" służy do uzyskania adresu MAC na podstawie adresu IP w sieciach lokalnych. Jest elementem komunikacji w warstwie łącza, ale nie realizuje priorytetyzacji ani kontroli opóźnień czy strat w IP.
  • "IMQ" bywa kojarzone z kolejkami/obsługą ruchu w systemach operacyjnych, lecz w typowym ujęciu egzaminacyjnym dla sieci IP poprawną, jednoznaczną odpowiedzią na pytanie o mechanizmy jakości usług jest QoS. IMQ nie jest standardową nazwą mechanizmu QoS w warstwie IP w takim sensie jak QoS/DiffServ.

Na egzaminie warto zapamiętać prostą regułę: gdy pytanie dotyczy opóźnień, jittera, strat i priorytetów, najczęściej chodzi o QoS. Gdy dotyczy nazw domen — DNS, a gdy mapowania IP na MAC — ARP.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
QoS (Quality of Service) to mechanizmy zarządzania ruchem w sieci IP, które pozwalają zapewnić określone parametry transmisji dla wybranych usług. Najczęściej chodzi o kontrolę opóźnienia, jittera, strat pakietów i przepływności poprzez klasyfikację, priorytety i kolejki.
VoIP i wideo są wrażliwe na opóźnienia oraz zmienność opóźnień. QoS pozwala nadać takim pakietom wyższy priorytet lub zapewnić im minimalne zasoby, dzięki czemu głos nie "rwie się", a obraz nie traci płynności, nawet gdy w sieci występuje duże obciążenie innymi transmisjami.
W praktyce QoS opisuje głównie: opóźnienie (delay), jitter (zmienność opóźnienia), straty pakietów (loss) oraz dostępną przepływność (bandwidth). Dla egzaminu warto umieć wskazać, które usługi są najbardziej wrażliwe na każdy z tych parametrów.
Nie. DNS służy do tłumaczenia nazw domenowych na adresy IP i odwrotnie. Może wpływać na czas rozpoczęcia połączenia (bo trzeba rozwiązać nazwę), ale nie steruje opóźnieniami, kolejkami ani priorytetami pakietów. Za "jakość usług" w sensie sieciowym odpowiadają mechanizmy QoS.
ARP jest protokołem mapowania adresu IP na adres MAC w sieciach lokalnych. Jest potrzebny do komunikacji w LAN, ale nie realizuje kontroli jakości ruchu. QoS dotyczy przede wszystkim polityk obsługi pakietów (klasyfikacja, priorytety, kolejki), a ARP nie jest narzędziem do takich działań.
DiffServ to architektura QoS, w której pakiety są oznaczane (klasy) i obsługiwane zgodnie z polityką w węzłach sieci. Zamiast rezerwować zasoby dla każdego połączenia, stosuje się klasy ruchu i odpowiednie kolejki/priorytety. Na egzaminie kojarz DiffServ z "klasami" i "oznaczaniem" ruchu.
Najczęściej spotkasz: klasyfikację ruchu, oznaczanie pakietów, kolejkowanie (kolejki priorytetowe lub ważone), policing (ograniczanie) i shaping (wygładzanie). Ich celem jest faworyzowanie ruchu krytycznego i ograniczanie wpływu "ciężkich" transmisji na usługi wrażliwe.
Jeśli w treści pojawiają się: opóźnienie, jitter, straty, priorytety, kolejki, pasmo — to zwykle QoS. Jeśli mowa o nazwach domen, rekordach i rozwiązywaniu nazw — to DNS. Jeśli o adresach MAC, zapytaniach w LAN i mapowaniu IP↔MAC — to ARP. Ta metoda pomaga szybko rozpoznać temat zadania.
Typowy błąd to wybór znanego protokołu (DNS/ARP) zamiast mechanizmu jakości usług, bo wszystkie "brzmią sieciowo". Drugi błąd to utożsamianie QoS wyłącznie z "szybkim internetem", a nie z parametrami jakości. Warto pamiętać: QoS to sterowanie obsługą pakietów, nie sam dostęp do sieci.
Ucz się przez skojarzenia: QoS = opóźnienie/jitter/straty + priorytety/kolejki. Powtórz role DNS i ARP, aby ich nie mylić z QoS. Dodatkowo przejrzyj podstawowe pojęcia DiffServ i typowe mechanizmy kolejkowania oraz ograniczania ruchu, bo często pojawiają się w zadaniach.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 80% zdających egzamin. średnio łatwe

Według specjalistów z branży: "QoS (Quality of Service) to zestaw mechanizmów w sieciach IP służących do utrzymania wymaganej jakości transmisji, np. przez klasyfikację i priorytetyzację ruchu oraz kolejkowanie."

Źródła:

  • RFC 2475: "An Architecture for Differentiated Services", IETF, 1998-12, https://www.rfc-editor.org/rfc/rfc2475 (dostęp: 2026-02-27)
  • RFC 2205: "Resource ReSerVation Protocol (RSVP) -- Version 1 Functional Specification", IETF, 1997-09, https://www.rfc-editor.org/rfc/rfc2205 (dostęp: 2026-02-27)
  • RFC 826: "An Ethernet Address Resolution Protocol", IETF, 1982-11, https://www.rfc-editor.org/rfc/rfc826 (dostęp: 2026-02-27)

Materiały:

  • Podręczniki i materiały kursowe z sieci komputerowych (warstwy TCP/IP, protokoły pomocnicze)
  • Dokumentacja producentów urządzeń sieciowych dotycząca QoS (np. klasyfikacja, kolejkowanie, policing/shaping)
  • Materiały szkoleniowe o DiffServ i IntServ oraz parametrach jakości (delay, jitter, loss)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego