KWALIFIKACJA AUD9 - CZERWIEC 2017

PYTANIE NR 27.
Który z wymienionych skrótów klawiaturowych umożliwia natychmiastowy powrót do początku ścieżki dźwiękowej w sesji oprogramowania DAW?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Klawisz Home jest typowo używany do przeniesienia kursora odtwarzania na początek projektu/ścieżki na osi czasu. End zwykle przenosi na koniec, a Ctrl+N i Ctrl+O są standardowo kojarzone z utworzeniem nowego projektu oraz otwarciem istniejącego, a nie z nawigacją.

Pełne wyjaśnienie:

W pracy w programach typu DAW (Digital Audio Workstation) bardzo często wykorzystuje się skróty klawiaturowe do nawigacji po osi czasu, aby przyspieszyć odsłuch, edycję i nagrywanie. Typowym zachowaniem w wielu aplikacjach jest to, że klawisz Home przenosi kursor odtwarzania (playhead) na początek projektu lub aktualnego zakresu na osi czasu. Dzięki temu można natychmiast wrócić do startu i rozpocząć odsłuch lub nagranie od początku.

Odpowiedź "End" jest myląca, ponieważ w klasycznych schematach nawigacji klawisz ten służy do przejścia na koniec (np. koniec projektu, koniec zaznaczenia lub koniec ścieżki), czyli działa w przeciwnym kierunku niż wymagany w pytaniu.

Odpowiedzi "Ctrl+N" oraz "Ctrl+O"

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli pytanie dotyczy przemieszczenia kursora na osi czasu, szukaj klawiszy kojarzonych z nawigacją (np. Home/End, Page Up/Page Down) zamiast skrótów związanych z plikami (Nowy/Otwórz/Zapisz).

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Najczęściej przenosi kursor odtwarzania na początek projektu lub widocznego zakresu na osi czasu. W praktyce oznacza to szybki powrót do startu bez przewijania myszą. W niektórych DAW działanie może zależeć od ustawień i mapowania skrótów.
Klawisz End jest zwykle powiązany z przejściem na koniec (projektu, zaznaczenia lub ścieżki), czyli działa odwrotnie niż "powrót do początku". To typowa para nawigacyjna: Home = początek, End = koniec.
Ctrl+N najczęściej oznacza utworzenie nowego projektu/sesji. To skrót związany z operacjami na plikach i projektach, a nie z nawigacją po osi czasu. W DAW może otwierać kreator nowej sesji lub nowy dokument.
Ctrl+O jest standardowo używany do otwierania istniejącego projektu lub pliku. To skrót z obszaru "Plik", więc nie przestawia kursora odtwarzania. Może wczytać sesję DAW albo zaimportować projekt, zależnie od programu.
Nie. Wiele skrótów jest podobnych (np. nawigacja Home/End), ale konkretne funkcje mogą się różnić między DAW i nawet między wersjami. Dodatkowo część programów pozwala na własne mapowanie klawiszy, więc na egzaminie ważne jest doprecyzowanie środowiska.
Najpewniej w menu programu: sekcja typu Keyboard Shortcuts, Key Commands lub ustawienia. Warto też poszukać wbudowanej listy skrótów i wydrukować/wyeksportować ją do nauki. Kluczowe są działy: transport, nawigacja, edycja.
W wielu programach spotyka się też End (skok na koniec), klawisze strzałek (przesuwanie kursora), Page Up/Page Down (przewijanie widoku) oraz skróty do markerów. Dokładny zestaw zależy od DAW i ustawień użytkownika.
Skróty skracają czas pracy: szybciej ustawisz kursor, wykonasz odsłuchy i poprawki, a podczas sesji nagraniowej mniej odrywasz się od zadania. To zmniejsza ryzyko błędów organizacyjnych i pomaga utrzymać płynny przebieg nagrania.
Najczęstsze są: mylenie nawigacji z poleceniami plikowymi (np. wybór Ctrl+O), zgadywanie na podstawie przyzwyczajeń z innego programu oraz nieuwzględnienie, że DAW może mieć zmienione mapowanie. Pomaga myślenie kategoriami: nawigacja vs pliki.
Gdy zaczynasz odsłuch całego materiału, wykonujesz ponowne nagranie od startu, porównujesz miks z referencją lub chcesz szybko wrócić do pierwszego taktu/sekundy po serii edycji. To podstawowa czynność w montażu i rejestracji dźwięku.
info

Statystycznie 72% uczniów zna prawidłową odpowiedź. średnio łatwe

Według specjalistów z branży: "Klawisz Home jest typowo używany do przeniesienia kursora odtwarzania na początek projektu/ścieżki na osi czasu."

Materiały:

  • Dokumentacja i "keyboard shortcuts" używanego DAW (sekcja: transport/nawigacja)
  • Ćwiczenia praktyczne: nawigacja po osi czasu bez użycia myszy
  • Materiały szkolne z podstaw obsługi stacji roboczej DAW w pracowni audio

Aktualizacja pytania: 03.04.2026



Aktualizacja pytania: 03.04.2026
📡 Brak połączenia internetowego