W pytaniu kluczowe są dwie cechy: dodatkowe ściany boczne oraz to, że lemiesz jest ustawiany tylko prostopadle do kierunku ruchu spycharki (czyli pracuje w ustawieniu czołowym). Taki opis odpowiada lemieszowi segmentowemu, który dzięki elementom bocznym ogranicza uciekanie materiału na boki i jest typowo wykorzystywany do spychania z największą kontrolą strumienia urobku.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi nie pasują do opisu?
- "skośnym" – nazwa sugeruje możliwość pracy z ustawieniem pod kątem względem kierunku jazdy (lemiesz do spychania i jednoczesnego przemieszczania materiału na jedną stronę). To stoi w sprzeczności z warunkiem "tylko prostopadle".
- "czołowym-przechylnym" – istotą tego rozwiązania jest możliwość zmiany pochylenia/ustawienia w trakcie pracy. Skoro element ma funkcję przechyłu, to nie jest ograniczony wyłącznie do jednego ustawienia prostopadłego w sensie funkcjonalnym.
- "czołowym-specjalnym" – określenie "specjalny" jest zbyt ogólne i zwykle odnosi się do lemieszy przeznaczonych do konkretnych zadań (nietypowe warunki, szczególne materiały lub prace). Sam fakt istnienia ścian bocznych i wymóg pracy tylko prostopadle wskazują na konkretną nazwę, a nie kategorię ogólną.
Wskazówka egzaminacyjna: w pytaniach o osprzęt spycharki zwracaj uwagę na słowa ograniczające, takie jak "tylko", "wyłącznie", "prostopadle". Często to one rozstrzygają między lemieszem ustawianym pod kątem a lemieszem do pracy czołowej.