W nawierzchniach z kostki brukowej kluczowym etapem jest przygotowanie podsypki (np. piaskowej lub cementowo-piaskowej) i nadanie jej właściwego profilu: spadków poprzecznych, niwelety oraz równości. Do tego stosuje się maszynę/sprzęt, którego zadaniem jest rozściełanie materiału podsypki i jego profilowanie na zaprojektowaną grubość i kształt. Taka funkcja odpowiada odpowiedzi: "rozściełanie i profilowanie podsypki nawierzchni z kostki brukowej".
Pozostałe propozycje opisują zupełnie inne roboty i dlatego nie pasują do maszyn przeznaczonych do podsypki brukowej:
- "układanie warstwy ścieralnej nawierzchni z betonu asfaltowego" dotyczy technologii mieszanek mineralno-asfaltowych. W praktyce wykonuje się to układarką mas bitumicznych (rozściełacz z podgrzewanym stołem i podawaniem mieszanki z samochodu). To inny proces, inny materiał i inne wymagania dotyczące temperatury oraz zagęszczenia.
- "uszorstnienie grysem warstwy ścieralnej nawierzchni bitumicznej" opisuje zabieg związany z powierzchniowym utrwaleniem lub posypką kruszywem na lepiszcze. Stosuje się do tego rozsypywarki kruszywa, skrapiarki i walce, a nie sprzęt do profilowania podsypki pod bruk.
- "rozkruszanie warstw betonowych nawierzchni" odnosi się do robót rozbiórkowych/rekonstrukcyjnych, gdzie używa się młotów hydraulicznych, kruszarek, frezarek lub specjalistycznych maszyn do rozdrabniania betonu. Funkcja jest destrukcyjna, a nie formująca i wyrównująca warstwę podsypki.
Wskazówka egzaminacyjna: gdy w odpowiedziach pojawia się kostka brukowa i podsypka, szukaj opcji opisującej przygotowanie warstwy pod kostkę (równość, spadki, niweleta). Gdy pojawia się beton asfaltowy, zwykle chodzi o układarkę i roboty "na gorąco". Gdy pojawia się grys, najczęściej dotyczy to posypki/utrwalenia, a nie brukowania.