W układach podnośnika hydraulicznego ciągnika (zwłaszcza z elektronicznym sterowaniem) potrzebna jest informacja zwrotna o tym, w jakim położeniu znajdują się ramiona podnośnika. Zapewnia ją czujnik położenia ramion podnośnika, który zmienia sygnał elektryczny wraz z ruchem mechanizmu. Taki sygnał jest wykorzystywany do stabilizacji zadanej pozycji oraz do funkcji automatycznych (np. utrzymania ustawionej wysokości narzędzia).
Odpowiedź "położenia ramion podnośnika" jest właściwa, bo opisuje czujnik pracujący w pętli sprzężenia zwrotnego sterowania podnośnikiem: sterownik lub układ regulacji porównuje wartość zadaną z odczytem czujnika i koryguje pracę hydrauliki.
- "kąta skrętu kół" dotyczy układu kierowniczego. Taki czujnik jest zwykle powiązany z kolumną kierowniczą, zwrotnicą lub siłownikiem skrętu i służy do pomiaru wychylenia kół, a nie ruchu podnośnika.
- "prędkości obrotowej wałka rozrządu" oraz "prędkości obrotowej wału korbowego" to czujniki silnikowe (synchronizacja, wtrysk, zapłon), montowane przy elementach napędu rozrządu lub przy kole zamachowym/wałach. Ich zadaniem jest pomiar obrotów i położenia kątowego elementów silnika, nie zaś położenia mechanizmu podnośnika.
Wskazówka egzaminacyjna: w pytaniach "Na ilustracji przedstawiono czujnik…" kluczowe jest skojarzenie miejsca montażu i elementu mechanicznego z funkcją czujnika. Czujnik podnośnika będzie powiązany z osią/cięgnem/ramieniem mechanizmu, a czujniki prędkości obrotowej z elementami wirującymi silnika.