KWALIFIKACJA BUD1 - CZERWIEC 2020

PYTANIE NR 29.
Na podstawie danych zawartych w tabeli określ najkrótszy czas mieszania mieszanki betonowej o konsystencji S4 (oznaczonej wg opadu stożka), w betoniarce o pojemności 250 litrów.
Ilustracja przedstawia tabelę z danymi dotyczącymi najkrótszego czasu mieszania mieszanki betonowej o różnych
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Najkrótszy czas mieszania należy odczytać z tabeli dla konsystencji S4 (wg opadu stożka) oraz pojemności betoniarki 250 l.
Po wskazaniu właściwego pola w tabeli otrzymuje się wartość 1,0 minuta. Pozostałe odpowiedzi są dłuższe, więc nie spełniają warunku "najkrótszy".

Pełne wyjaśnienie:

Zadanie sprawdza umiejętność odczytu danych technologicznych z tabeli dla określonych parametrów pracy betoniarki. W pytaniu podano dwa kryteria, które muszą być spełnione jednocześnie:

  • konsystencja mieszanki: S4 (klasa konsystencji wyznaczana metodą opadu stożka),
  • pojemność betoniarki: 250 litrów.

Aby poprawnie odpowiedzieć, należy w tabeli znaleźć obszar odpowiadający konsystencji S4, a następnie w tej samej tabeli odszukać wartość przypisaną do betoniarki o pojemności 250 l. Odczytana wartość to 1,0 minuta, czyli najkrótszy czas mieszania dla podanych warunków.

Odpowiedzi błędne reprezentują typowe pomyłki:

  • "1,5 minuty" – to czas dłuższy od wymaganego minimum; mógłby wynikać z odczytu z sąsiedniej kolumny/wiersza (np. innej pojemności) albo z nieuwagi przy warunku "najkrótszy".
  • "2,0 minuty" – często wybierane przez osoby kierujące się intuicją, że "bezpieczniej mieszać dłużej", zamiast wykonać dokładny odczyt z tabeli dla wskazanej konsystencji.
  • "2,5 minuty" – najdłuższa z podanych wartości; jej wybór zwykle oznacza błędne zlokalizowanie pola w tabeli lub pominięcie słowa "najkrótszy".

Wskazówka egzaminacyjna: zawsze najpierw zidentyfikuj dwa parametry wejściowe (tu: S4 oraz 250 l), dopiero potem odczytuj wynik z przecięcia wiersza i kolumny. Na końcu sprawdź, czy spełniasz warunek z treści (tu: minimum, czyli "najkrótszy czas").

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
S4 to klasa konsystencji mieszanki betonowej określana metodą opadu stożka. W praktyce oznacza mieszankę o dużej urabialności, łatwiejszą do układania i zagęszczania niż mieszanki sztywniejsze. Na egzaminie kluczowe jest, że S4 jest parametrem wejściowym do odczytu w tabeli.
Najpierw znajdź w tabeli część dotyczącą konsystencji (tu: S4), a potem w tej samej części wybierz kolumnę/wiersz odpowiadający pojemności betoniarki 250 l. Wynik odczytujesz z pola na przecięciu. Na końcu upewnij się, że pytanie wymaga czasu najkrótszego.
Warunek "najkrótszy" wymusza wybór wartości minimalnej z tabeli dla danych parametrów. Na budowie zbyt krótki czas grozi niejednorodnością mieszanki, a zbyt długi obniża wydajność cyklu i może pogarszać organizację robót. W zadaniu chodzi o minimalny czas zalecany w danych źródłowych.
W praktyce czas mieszania zależy od wielu czynników, a konsystencja jest jednym z nich. Znaczenie mają też m.in. pojemność zarobu, typ betoniarki, skład mieszanki i sposób dozowania. W tego typu zadaniach egzaminacyjnych przyjmuje się zależności podane w tabeli, więc odpowiedź wynika z odczytu.
Najczęstsze błędy to: pomylenie wierszy i kolumn, odczyt z sąsiedniej pojemności (np. 200 zamiast 250 l), nieuwzględnienie klasy konsystencji (S4 vs inna) oraz zignorowanie słowa "najkrótszy". Pomaga zaznaczenie palcem obu parametrów i dopiero wtedy odczyt wyniku.
W tego typu poleceniach zwykle nie wykonuje się obliczeń, tylko odczytuje wartość z tabeli dla wskazanych danych. Kalkulacje pojawiają się dopiero wtedy, gdy trzeba przeliczyć jednostki lub wyznaczyć parametr pośredni. Jeśli w treści nie ma przeliczeń, skup się na poprawnym wskazaniu pola tabeli.
Pojemność betoniarki wpływa na ilość mieszanki w bębnie i warunki jej przemieszczania, a więc na czas potrzebny do uzyskania jednorodności. W tabelach technologicznych wartości są zwykle podane osobno dla różnych pojemności, dlatego trzeba dobrać dokładnie wskazaną pojemność, a nie "najbliższą".
"Najkrótsza" oznacza najmniejszą wartość liczbową czasu w minutach. Jeśli masz już odczyt z tabeli, porównaj go z czterema propozycjami. Warto też uważnie czytać zapisy z przecinkiem dziesiętnym (np. 1,0), aby nie pomylić ich z inną wartością przez pośpiech.
Pytania oparte na tabeli sprawdzają umiejętność korzystania z dokumentacji i zestawień technologicznych, co jest typowe w robotach betoniarskich. W praktyce często pracuje się na danych z instrukcji i kart technologicznych. Na egzaminie kluczowe jest spokojne dopasowanie parametrów i poprawny odczyt.
Ćwicz odczyt danych z tabel i wykresów: wybór właściwej konsystencji, pojemności i warunku (minimum/maksimum). Powtórz też podstawowe pojęcia: konsystencja, opad stożka, urabialność, mieszanie. Dobre są krótkie treningi "1 minuta na tabelę" z kontrolą błędów.
info

Statystycznie 67% uczniów zna prawidłową odpowiedź. średnie

Według specjalistów z branży: "Najkrótszy czas mieszania należy odczytać z tabeli dla konsystencji S4 (wg opadu stożka) oraz pojemności betoniarki 250 l.Po wskazaniu właściwego pola w tabeli otrzymuje się wartość 1,0 minuta."

Materiały:

  • Materiały dydaktyczne z technologii betonu dla betoniarza-zbrojarza (temat: urabialność i konsystencja mieszanek)
  • Instrukcje/DTR betoniarek i zalecenia producentów dotyczące czasu mieszania dla różnych objętości zarobu
  • Ćwiczenia z interpretacji tabel technologicznych (czas mieszania, dozowanie, dobór parametrów)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego