W zadaniu trzeba odróżnić dwa różne korki cementowe opisane w projekcie oraz poprawnie zinterpretować pojęcia "strop" i "spód". Pytanie dotyczy wyłącznie korka cementowego w rurach okładzinowych 7", a nie korka likwidującego spód otworu.
Dla korka w rurach 7" projekt podaje kluczowe głębokości:
- Spód korka w rurach znajduje się na głębokości odpowiadającej zapuszczeniu rur: 570 m.
- Strop korka w rurach ma pozostać na głębokości około 550 m.
Wysokość korka to różnica głębokości pomiędzy spodem i stropem (przyjmując, że głębokość mierzona jest w dół od powierzchni, więc większa liczba oznacza punkt położony głębiej):
570 m − 550 m = 20 m.
Dlatego odpowiedź "20 m" jest poprawna.
Pozostałe odpowiedzi są typowymi konsekwencjami błędów interpretacyjnych:
- "100 m" wynika z pomylenia korka w rurach z korkiem likwidującym spód otworu w interwale 670–570 m (to inny element i inny etap).
- "70 m", "120 m" to wartości, które mogą powstać przy nieuwadze (podstawienie niewłaściwych głębokości) albo przy niepoprawnym rozumieniu, które miejsce jest stropem, a które spodem.
Na egzaminie warto stosować prostą zasadę kontrolną: wysokość korka zawsze licz jako |głębokość spodu − głębokość stropu| i upewnij się, że oba punkty dotyczą tego samego korka.