Pytanie dotyczy częstości kontroli homogeniczności, czyli sprawdzania, czy składniki (w tym substancja czynna z premiksu leczniczego) są równomiernie wymieszane w całej masie paszy leczniczej nieprzeznaczonej do obrotu. Zgodnie z przytoczonym fragmentem rozporządzenia wytwórca ma obowiązek prowadzić wewnętrzną kontrolę jakości, a w zakresie homogeniczności wskazano dwa momenty wykonywania kontroli.
Odpowiedź "Po każdej zmianie urządzeń do wytwarzania pasz, ale nie rzadziej niż raz w roku." jest poprawna, ponieważ łączy oba warunki z przepisu: (1) kontrolę okresową wykonywaną raz w roku (to minimalna częstotliwość, niezależnie od liczby wyprodukowanych partii) oraz (2) kontrolę po każdej zmianie urządzeń używanych w procesie wytwarzania (np. wymiana lub modernizacja elementów wpływających na dozowanie i mieszanie). Zmiana urządzeń może istotnie wpłynąć na równomierność rozkładu składników, więc kontrola po zmianie ma charakter weryfikacyjny.
Dlaczego pozostałe propozycje są nieprawidłowe? Odpowiedzi typu "Dwa razy w roku" i "Co pół roku" wprowadzają stałą częstotliwość, której ten przepis nie podaje dla homogeniczności. Mogą wynikać z pomylenia z innymi elementami kontroli jakości (np. oceną zawartości substancji czynnej), ale nie spełniają warunku "po każdej zmianie urządzeń". Z kolei "Na zakończenie wytwarzania paszy" opisuje moment technologiczny, a nie wymaganą w przepisie częstość/warunek wykonywania kontroli; dodatkowo pomija obowiązkową kontrolę roczną i kontrolę po zmianach sprzętu.
W praktyce weterynaryjnej i produkcyjnej warto zapamiętać schemat: minimum raz w roku + każdorazowo po zmianie urządzeń. To pomaga szybko odróżnić kontrolę homogeniczności od innych kontroli jakości i poprawnie odpowiedzieć na pytania egzaminacyjne oparte na cytacie z aktu prawnego.