Pytanie wymaga odczytu z tabeli monitoringu składowiska częstotliwości badań dla dwóch parametrów w fazie eksploatacji (czyli w czasie aktywnego przyjmowania i składowania odpadów). W tabeli dla parametru "Skład wód odciekowych" w kolumnie odpowiadającej fazie eksploatacji widnieje częstotliwość co 3 miesiące. Dla parametru "Emisja gazu składowiskowego" w tej samej fazie wskazano co 1 miesiąc.
Dlaczego tak to rozróżniono? Monitoring ma wykrywać zagrożenia dla środowiska i oceniać skuteczność zabezpieczeń. Emisja gazu składowiskowego jest parametrem o dużej zmienności w czasie i znaczeniu dla bezpieczeństwa oraz oddziaływania na atmosferę, dlatego w praktyce jest kontrolowana częściej. Skład wód odciekowych również jest kluczowy, ale analiza składu (chemiczna) bywa planowana w dłuższym interwale, stąd odczyt "co 3 miesiące".
Odpowiedź "Skład wód co 1 miesiąc, emisja gazu co 3 miesiące" jest błędna, bo zamienia częstotliwości między dwoma parametrami. Odpowiedź "Skład wód co 6 miesięcy, emisja gazu co 6 miesięcy" jest błędna, ponieważ zaniża częstotliwość obu kontroli względem danych w tabeli. Odpowiedź "Skład wód co 3 miesiące, emisja gazu co 3 miesiące" jest błędna, bo ujednolica częstotliwości i nie uwzględnia miesięcznego monitoringu emisji gazu wskazanego w tabeli.
Wskazówka egzaminacyjna: najpierw wybierz właściwą kolumnę (faza eksploatacji), potem czytaj wiersz po wierszu tylko dla wymaganych parametrów, aby nie pomylić ich z innymi pozycjami w tabeli.