W merchandisingu ważna jest zasada sąsiedztwa asortymentu: obok siebie układa się produkty, które klient naturalnie kupuje razem (towary komplementarne). Dzięki temu ułatwia się zakupy i zwiększa prawdopodobieństwo zakupu dodatkowego produktu.
Dlaczego poprawne jest: "tartą bułkę i płatki śniadaniowe"?
- Tarta bułka jest produktem zbożowym, często wybieranym przez klientów przy okazji zakupu pieczywa (bliskość kategorii, podobny charakter produktu, częste zastosowania w domu).
- Płatki śniadaniowe są powiązane z konsumpcją pieczywa w kontekście śniadania; w wielu sklepach strefa pieczywa bywa łączona z produktami "śniadaniowymi" lub zbożowymi, co wspiera sprzedaż wiązaną.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne?
- "płatki śniadaniowe i owoce" – owoce są zwykle prowadzone w odrębnej strefie (warzywa i owoce) z własną organizacją ekspozycji; taka para nie jest typowym doborem do regału pieczywa.
- "przyprawy i desery w proszku" – to produkty z innych działów (przyprawy, artykuły sypkie do wypieków/deserów). Nie są bezpośrednio komplementarne do pieczywa w prostym ujęciu ekspozycyjnym przy regale z pieczywem.
- "tartą bułkę i przyprawy" – choć tarta bułka może pasować, przyprawy są zazwyczaj eksponowane w dziale przypraw i dodatków. Para jest mniej spójna jako zestaw do umieszczenia "obok pieczywa".
Wskazówka egzaminacyjna: gdy pytanie dotyczy ekspozycji "obok" określonej kategorii, szukaj odpowiedzi z produktami najbardziej komplementarnymi i najbliższymi kategoriowo (zbożowe, śniadaniowe, dodatki bezpośrednio używane z pieczywem), a nie produktów z odległych działów.