W opisanej sytuacji włosy na długościach są już wcześniej farbowane na jasny blond, natomiast odrost (ok. 4 cm) ma kolor naturalny, ciemny blond. Kluczowym celem jest wyrównanie koloru tak, aby po zabiegu cały porost włosów wyglądał jak jasny blond.
Dlatego rozpoczęcie zabiegu od nałożenia preparatu na odrosty włosów jest uzasadnione: to odrost jest obszarem, który najbardziej odbiega od docelowego odcienia i wymaga najważniejszej korekty koloru. W praktyce to właśnie na naturalnym, ciemniejszym odroście trzeba zbudować efekt jasnego blondu w kontrolowany sposób, dbając o równomierne pokrycie i czas pracy produktu.
Odpowiedź "na końce i część środkową włosów" jest błędna, bo te partie są już rozjaśnione/farbowane na jasny blond i nie stanowią głównego problemu opisanego w zadaniu. Rozpoczynanie od długości może utrudnić wyrównanie odrostu do docelowego odcienia lub prowadzić do niepotrzebnego obciążenia już farbowanych partii.
Odpowiedź "na odrosty i część środkową włosów" również nie jest właściwa jako start zabiegu, ponieważ miesza etap pracy nad odrostem z pracą na długościach. W zadaniu wskazano jednoznaczny cel: zniwelować różnicę między odrostem a resztą włosów, więc priorytetem jest odrost.
Odpowiedź "na końce włosów" jest typowym wyborem intuicyjnym, ale nie wynika z opisu problemu. Końce nie są wskazane jako ciemniejsze ani nieodpowiadające docelowemu odcieniowi; problemem jest odrost.
Wskazówka egzaminacyjna: przy pytaniach o odrost zawsze najpierw zidentyfikuj, która część włosów ma inny kolor wyjściowy (naturalny vs farbowany) i gdzie ma powstać wyrównanie do koloru docelowego.